Pondělí 14. října 2024
Svátek slaví Agáta, zítra Tereza
Oblačno, déšť 13°C

Dětské kroužky: Který je ten pravý?

Je hip-hop spíše sport nebo umělecká aktivita? Rodiče váhají, děti to baví.
5. září 2009 | 05:00

Dítěti většinou končí vyučování mnohem dříve než naše pracovní doba. Co s dětmi odpoledne, pokud je nechcete nechávat do pozdních hodin ve školní družině?

Přihlaste je na nějaký zájmový kroužek! Ale jak vybrat ten správný? Kolik vás zábava pro dítě bude opravdu stát? Nejde totiž jen o zápisné, ale i vybavení a náklady třeba na soustředění.

Pokud je široko daleko jediný zájmový kroužek, není co řešit. Co když je ale možností víc? Marie Růžičková (28), ředitelka agentury Kroužky, která organizuje zájmovou činnost pro téměř 7 tisíc dětí, odpovídá na nejčastější dotazy rodičů.

V jakém věku dítěte bychom měli nejdříve začínat s přihlašováním do kroužků?

„Velmi záleží na typu kroužku a na schopnostech dítěte. Například s plaváním je možné začít už od tří měsíců. Na klasické sportovní, hudební nebo naučné kroužky doporučujeme přihlásit dítě až s nástupem do mateřské školy. Tedy zhruba ve třech letech.“

Pokud si dítě vybere kroužek, jehož náplň se nám nelíbí, měli bychom vyhovět jeho přání?

„Určitě. To je častý problém, kdy rodiče zaměňují své představy a ambice za přání dítěte. Uvědomme si, že dítě je samostatná osobnost s vlastními zájmy. Maminka, která si přála tancující a zpívající holčičku, může jen doufat, že malou rebelku brzo zájem o adrenalinové sporty přejde.“

Pokud chce dítě chodit do houslí nebo na klavír a my víme, že nemá hudební nadání, je vhodné ho i přesto přihlásit?

„Zájem dětí by se měl podporovat i přes chybějící talent. Z vašeho dítěte možná nikdy nebude profesionální virtuóz, ale často se stává, že talent se dá nahradit houževnatostí a pracovitostí.“

Pokud dítě odmítá chodit do kroužku, na který jsme ho přihlásili, jak postupovat?

„Děti rozhodně nesmíme do ničeho nutit. Ale chápu rodiče, kteří považují za důležité například docházku dítěte na angličtinu i přes jeho nevoli. Vhodné je dítě pozitivně motivovat. Sejít se anglicky mluvícími kamarády, vyrazit do zahraničí na výlet, pustit si pohádku v anglickém znění a tak dále. Dítě si samo uvědomí, že umět anglicky je fajn, přirozeně touží po poznání a je ochotno pro to vynaložit i nějaké úsilí.“

Je vhodné, aby dítě mělo každý den nějaký kroužek?

„U každého dítěte je to jiné. Rošťáka s podezřením na hyperaktivitu klidně zaměstnejte každý den sportovním kroužkem, kde může vybít přebytečnou energii. Naopak klidnější typ nedoporučuji přetěžovat a v týdnu postačí jeden umělecký a jeden sportovní kroužek podle výběru dítěte.“

Pokud je dítě spíše tišší, je pro něj lepší přihlásit ho na keramiku, anebo naopak třeba na basketbal, aby se tzv. otrkalo?

„Pro introvertní dítě je lepší, aby se zájmové činnosti věnovalo v kolektivu kamarádů, nejlépe spolužáků. U těchto tišších dětí je jedno, zda se věnují basketbalu nebo keramice, ale je důležité, aby byly v kolektivu kamarádů při činnosti, která je baví.“

Jak rodiče poznají, jaký zájmový kroužek bude právě jejich potomka bavit?

„Už Komenský říkal - Děti opičátka jsou... Často se nechají strhnout módním trendem, takže si sami určí, čemu se chtějí věnovat. Dobré také je, když jsou rodiče s dětmi aktivní. Vymýšlejí společný pestrý program na víkendy a odpoledne, absolvují s nimi různé druhy sportů, navštěvují kina, výstavy, tvoří rukodělné výrobky, malují, zapojují je do práce na zahradě a tak dále. Tak nejlépe poznají, v čem je jejich dítě talentované a jaký kroužek by ho mohl bavit.“

Na co by se rodiče měli informovat dříve, než dítě zapíší do konkrétního kroužku?

„Měla by je zajímat solidnost, zkušenosti a reference. Ptát by se měli i na zkušenosti a vzdělání samotných vyučujících lektorů. Rodičům doporučuji činnost kroužku sledovat celý rok, být v kontaktu s lektorem i s vedením agentury, která jistě ocení upozornění na nedostatky. A v neposlední řadě by rodiče měli mluvit se svým dítětem, zda se vybranému kroužku chce skutečně věnovat, co si myslí o vedoucím a zda má v kroužku kamarády. Dobře zvolený kroužek může ovlivnit profesionální budoucnost našeho dítěte.“

Kolik kroužků může dítě navštěvovat, aniž by bylo přetížené?

„To je velmi individuální, záleží na věku a aktivitě. Většinu dětí nedoporučuji svazovat do přesného týdenního rozvrhu doslova po hodinách. Nezapomínejme, že školáci jsou většinu dne podrobeni disciplíně a proto doporučuji nechat alespoň jeden den úplně volný bez řádu a povinností.“

Čeho bychom se měli při plánování volného času dítěte vyvarovat?

„Jeden extrém je nevěnovat volnému času dítěte žádnou pozornost a nechat je poflakovat po sídlišti, ale stejně nebezpečný je i druhý extrém. Tedy nacpat dítěti do týdne mnoho kroužků, abychom měli klid a dítě nás příliš neobtěžovalo svou přítomností doma nebo nerušilo od práce.“

Jaké kroužky jsou v současné době nejoblíbenější?

„V posledních letech je to především hip hop, moderní tanec a florbal. Začínají být také oblíbené další cizí jazyky, jako je španělština či francouzština. Mezi hodně oblíbené patří především v mateřských školách keramika, flétna a dětský aerobik – tanečky. Na základních školách je stále oblíben kroužek angličtiny pro nejmenší, ale to především u rodičů ne tolik u dětí. U dětí jsou přeci jen vítězí kroužky, které jim nepřináší další učení.“

Autor: Kateřina Kotalová
Klíčová slova: kroužky,
Diskuse ke článku
.
Související články