Stačí závan studeného vzduchu či šplouchanec ledové vody a na Dianiných rukou a nohou se začnou objevovat ošklivé černé otoky. Krev se jí totiž mění v jakési želé pokaždé, když její tělesná teplota klesne pod 37 stupňů Celsia.
Nemají lék
I když se pořádně oblékne, může se jí stát, že se dostaví záchvat, protože její tělo není schopné regulovat vlastní teplotu. Lékařům trvalo dva a půl roku, než se jim podařilo podivnou nemoc diagnostikovat.
„Máte kryoglobulinemii a není na to lék,“ oznámili jí. Diana se však chorobě, která ji kdykoliv může připravit o končetiny, nepoddala. „Můj manžel Paul stál při mně, když jsem byla na dně, a to mi znovu dalo naději,“ vypráví nemocná žena.
Dodává odvahu jiným
Vymyslela si speciální techniku koupání a plavání, která ji udrží v teple a zvýší krevní oběh. A na hrudi nosí neustále fenku Grace, která ji zahřívá. „Každý z nás má v tomto životě nějaký úkol: Můj úkol je povzbuzovat ostatní, aby neztráceli naději,“ říká Diane Dike, která založila neziskovou organizaci pomáhající zraněným lidem a zvířatům. Navštěvuje školy, nemocnice, vězení, aby všem sdělila své poselství: „Naději a odvahu!“
Co je kryoglobulinemie
Vyskytuje se mj. u pacientů s hepatitidou C. Jedná se o stav, kdy krev obsahuje velké množství kryoglobulinů – proteinů, které se při snížené teplotě přestávají rozpouštět. Kryoglobuliny se začínají srážet při tělesné teplotě nižší než 37 stupňů Celsia. Když se krev zahřeje, vracejí se do tekutého stavu.