Je to jen pár dnů, co obyvatelé malého městečka Goulburn poblíž východního pobřeží v jižní Austrálii, zažili invazi pavouků. Drobný hmyz se k zemi snášel zavěšený na jemných vláknech pavučin. Během pár hodin bylo celé město i jeho okolí pokryté desítky centimetrů silnou vrstvou pavučin.
"Najednou začali z nebe pršet pavouci a za chvíli jsem měl pavučinami pokrytý celý dům. Měl jsem je i ve vlasech a vousech. Jakmile jste vyšli ven, byli jste během pár vteřin pokrytí pavučinami," řekl deníku Mirroru jeden z místních.
K tomuto jevu, který se také nazývá "andělské vlasy", nejčastěji dochází v květnu a srpnu.
Nejde však o žádnou předzvěst blížícího se konce světa, jak si někteří lidé myslí. Jde o běžný, i když v takovém měřítku nepříliš častý způsob migrace tohoto druhu pavouků. Ten využívá své sítě podobně jako horkovzdušný balón a s pomocí příznivého větru dokáže urazit neuvěřitelné vzdálenosti.
Odborníci prokázali, že tímto způsobem jsou mláďata pavouků schopna cestovat na obrovské vzdálenosti. Rekordem je 1 600 kilometrů. Podle údajů biologů se někdy krátkodobě pohybují až ve výšce 5 000 metrů nad mořem.