Čtvrtek 21. listopadu 2024
Svátek slaví Albert, zítra Cecílie
Oblačno, sněžení 2°C

4 nejhorší ranní návyky: Proč jste celý den jako praštění?

  • Co dělat, aby byla rána příjemnější?
    21. března 2016 | 06:00

    Vaše ráno podstatně ovlivní to, jaký budete mít den. Začíná to probuzením a pokračuje to hned poté. Jak to, že někdy to jde dobře, ale jindy nemusíte ani vstát levou nohou, a stejně jste celý den jako praštění? Přečtěte si, jak vaše návyky ovlivňují probouzení a vstávání. Kterých je dobré se vzdát?

  • Zamačkávání budíku

    Tropický týden si zahrává i s kvalitou našeho spánku.
    Autor: profimedia.cz
    Také nevyskakujete z postele hned po prvním zazvonění budíku? Necháváte si ho zvonit v několikaminutových intervalech a víte, že si mezi nimi ještě trochu pospíte? Těch pár minut spánku navíc nemusí znamenat nějaký osvěžující bonus, jak si myslíte.

    Pokud po prvním zazvonění zůstanete lehce při vědomí a čas do dalšího signálu využijete k tomu, abyste se probrali pomalu, může to být pro vaši mysl i tělo příznivé. V těle se postupně nastartují mechanismy k probírání se ze spánku a je to rozhodně lepší než vyskočit rovnou z postele, popadnout mobil a kontrolovat e-maily. "Pokud ale mezi dvěma zazvoněními usnete, tělo zareaguje také. Řekne si: jo, jasně, špatný signál, spí se dál. A žádné probouzení se nekoná," vysvětluje doktor Rafael Pelayo ze Stanfordské univerzity. "Když pak budík zazvoní podruhé, je tělo zcela zmatené a nedokáže vyslat správné signály. I proto si pak ráno můžete připadat zmatení a jako praštění."

  • Večerní i ranní kontrola mobilu

    Mobily nás mohou negativně ovlivňovat.
    Autor: scom
    Někteří z nás s mobily usínají a jejich poslední "dobrou noc" nepatří partnerovi, ale displeji mobilu. Stejně tak ráno – když zamačkávají budík (který má většina z nás pochopitelně na telefonu), rovnou zkontrolují počasí, e-maily, Facebook kamarádů a rázem je v jejich mozku místo na stres, přemýšlení o práci, o životě druhých. To vše místo toho, aby byli chvíli sami se sebou. "Studie ukazují, že ranní i večerní prohlížení telefonů zvyšuje u lidí hladinu stresu a pak se jim nejen hůř spí, ale pochopitelně i vstává," říká Joanna Kleinman, psycholožka z New Jersey. Co s tím? Zkuste nechat telefon ve vedlejší místnosti a vrátit se ke knihám a starému dobrému obyčejnému budíku.
  • Nesnídáte

    ...
    Autor: Shutterstock.com
    Snídaně je nejdůležitější součást dne. Tělo ráno potřebuje doplnit energii, nějaké druhy potravin ale vhodné nejsou. Máte po nich na chvíli pocit zasycení, po čase vám ale začne znovu škrundat v břiše a vy jste energeticky na dně. K takovým jídlům patří corn flakes s mlékem, kobliha nebo rohlík s džemem. "Vhodná snídaně obsahuje sacharidy, které doplní energii a zajistí vyrovnanou hladinu krevního cukru během dopoledne,“ vyjmenovává odbornice na výživu z iniciativy Vím, co jím Karolína Hlavatá. Volte tedy celozrnné pečivo, sýry, jogurty nebo tvaroh, a když už cereálie, tak nedoslazované.
  • Špatně cvičíte

    ...
    Autor: Shutterstock.com
    Každý lékař vám řekne, že lepší je alespoň nějaké cvičení než žádné. Vzpomenout si na to ale hodinu předtím, než chcete usnout, to už je trochu pozdě. Cvičení před spaním nabudí tělo tak, že usínání se pak zpravidla odkládá. Pokud můžete, cvičte ráno. Tělo potřebuje probudit stejně jako mysl: stačí pár protahovacích cviků. Podpoříte tím krevní oběh a budete se cítit rázem čerstvější. Studie prokazují, že lidé, kteří cvičí ráno, mají během dne menší hlad, mají obecně menší krevní tlak a lépe usínají než ti, kteří nechávají cvičení na pozdně odpolední a večerní hodiny.

    Zajímá vás také pět vět, které by si žena nikdy neměla říkat?

Klíčová slova:  zdraví, spánek, ráno, probouzení, snídaně, návyky
Diskuse ke článku
.