Pátek 18. září 2020
Svátek slaví Kryštof, zítra Zita
Jasno 18°C

50 let spolu a pořád šťastní! Znají recept na dlouhé manželství

7. dubna 2013 | 07:00

Řešíte právě vztahovou krizi? Rozcházíte se s partnerem a vlastně neznáte důvod? Hádáte se kvůli malichernostem? Pak si přečtěte příběh manželů, kteří nedávno oslavili 50 let společného života. Možná, že vás jejich příběh inspiruje.

Česko-slovenská love story

Eva (72) a Oskar Pečenkovi (73) oslavili loni v únoru 50 let společného manželského života. Na svět přivedli jednu dceru, která jim porodila tři vnoučata. "Seznámili jsme se už jako děti, v nějakých 12 letech a to symbolicky-na svatbě manželčiny sestřenice," vzpomíná sympatický pan Oskar. O nějakém „jiskření“ v těchto letech nemohla být prý ani řeč, ale oba si dobře uvědomovali existenci toho druhého.

Počátky jejich vztahu se odehrávaly mezi Podtatranskou a Podkrkonošskou přírodou, což znamenalo stovky kilometrů od sebe. Jak říká Oskar, vzájemná náklonnost začala sílit v době studentského dozrávání. "Od plachých pohledů a dotyků, přesvědčování, ujišťování a usilování se „cosi“ dělo čím dál tím víc… Toužili jsme být spolu. Nebylo to ale jednoduché. Zpočátku se viděli jen několikrát do roka a to nejvýše na několik dnů." Namlouvali se netypicky: "Deset let jsme k sobě „stavěli mosty“ abychom se byť jen nakrátko viděli. Pak jsme dospěli do bodu, kdy jsme si směle mohli dát životní slib,“ říká Oskar.

Vnuci nám dobíjí baterky

Požádání o ruku ze strany nápadníka bylo nejen symbolické ale i krásné. "Naše obě rodiny se znaly, příbuzní nám fandili," bere si slovo Eva. Jediné dítě Pečenkových, dcera Ivana (mimochodem redaktorka týdeníku Blesk pro ženy - pozn. redakce) přišla na svět po pěti letech od svatby, v roce 1967. Dnes si užívají svých třech vnuků. "Každé shledání s nimi nám oběma, jak se říká, „nabíjelo a stále nabíjí baterky," říká s dojetím v hlase pyšný děda.

Rozčilování máme v genech

Oboustranný respekt, tolerance a vážení si hodnot toho druhého- to je podle Evy i Oskara hlavní podstatou spokojeného soužití. "Na manželce neustále obdivuji její mateřskou něhu, a i tu prarodičovskou, pracovitost a starost o chod domácnosti, a umění udržovat „rodinný krb se stále plápolajícím ohněm," chválí Evu Oskar. "Já u manžela obdivuji jeho tvůrčí nadání i schopnost využít jeho perfekcionalizmus a manuální zručnost do běžného života. A taky jeho schopnost být přiměřeně pozorný a umění se mně vždy zastat," dodává Eva. Nepřítelem jejich vztahu prý někdy bývá zbytečný křik a rozčilování – které je podle slov manželů dáno geneticky. Kdo je tím genetickým kódem vybaven, však manželé (taktně) neprozradili...

Vztah na hromádce není jednodušší!

Manželskou nevěru Eva i Oskar striktně odmítají. Podle jejich názoru „ohrožuje vztah, dá se odpustit, ale zapomenout nikoli...“ Shodují se i na věcech, které by ve vztahu jeden na druhém rozhodně nesnesli: "Alkohol, vysedávání po hospodách, sobectví, nedostatek empatie, vulgárnost a už vůbec ne hrubost.“ Vnímat svatbu jako zaručený institut trvalosti či jakési absolutní jistoty je nesmysl. Dnešní mladí nepospíchají k oltáři, nejčastěji si (bláhově) namlouvají, že zjednodušeným partnerským vztahem „na hromádce“ jim ubude odpovědnosti v rámci vztahu. To je zásadní omyl! "Ve vztahu, ať už manželském či partnerském, se přece naprosto nic nemění, nic se nezmenšuje ani nezvyšuje,“ přiznává na závěr svůj otevřený pohled Oskar.

A jaký recept na spokojené manželství Eva s Oskarem mají? Vyjmenovali jich hned několik:

* Být nad věcí a umět věci řešit spíše s humorem
* Umět odpouštět, nepřipomínat si omyly
* Umět milovat především toho druhého, a teprve pak vidět sebe
* Být čestný a férový (pak nebude ani podezíravost a nedůvěra)
* Nepreferovat nepodstatné
* Zapudit egoismus

NÁŠ TIP
Otevřenou zpověď dalších dvou párů, které spolu vydrželi více než 50 let, najdete už v pondělí 8. dubna v oblíbeném týdeníku Blesku pro ženy.

Autor: připravila Dita Černá