U sacharidů – stejně jako u tuků – si musíte hlídat jejich množství ve svém jídelníčku. Sacharidy jsou významným zdrojem energie. Zabezpečují normální činnost orgánů, například fungování svalů a mozkovou aktivitu. Měly by tvořit 40 až 50 procent celkového denního energetického příjmu.
Osmý krok
Sacharidy se dělí na:
- Monosacharidy, tedy jednoduché cukry. Bývají při hubnutí největším problémem. Jsou v bílém cukru, čokoládě, moučnících, sladkostech a limonádách. Obsahují "prázdné jouly", které mají pouze čistou energii bez vitaminů, minerálů nebo bílkovin a v těle se vám z nich tvoří tuk. Proto je omezte na minimimum. Jestli vám sladkosti pomáhají řešit zátěžové situace, najděte si ke zdravému mlsání pochoutky s nižším obsahem cukru. Například sladkosti s aspartamem, müsli tyčinky, sušené ovoce nebo kousek kvalitní čokolády (obsah kakaa vyšší než 70 procent).
- Polysacharidy, tedy složené cukry. Patří mezi ně škrob a vyskytují se v potravinách rostlinného původu. Obsahují je brambory, luštěniny, rýže, obilniny, mouka a moučné výrobky. Nejsou tak škodlivé jako jednoduché cukry, ale i na ně si dávejte pozor.
Sladidla:
Základním sladidlem je u nás řepný cukr nebo sacharóza. Po jeho konzumaci rychle stoupá hladina krevního cukru. Snadno se přeměňuje na tukové zásoby a vede i k většímu výskytu zubního kazu. Řepný cukr neobsahuje žádné minerály a vitaminy, které jsou potřebné pro organismus. Je to jen energetický zdroj. Při redukční dietě ho můžeme nahradit umělými sladidly. Vhodná jsou především sladidla na bázi aspartamu. Jde o přírodní sladidlo, které se však nehodí k tepelné úpravě.
Dia výrobky:
Tyto výrobky jsou vhodné pro diabetiky, ale vzhledem ke své energetické hodnotě nejsou určené k redukční dietě. Doslazují se sorbitem, který má energetickou hodnotu srovnatelnou s cukrem.
Devátá rada
Jestliže jste milovnicí sladkostí, naučte se vybírat si mezi nimi. Jezte je v malém množství, pomalu a bez pocitu viny. Spíš se sladkostmi odměňujte, než abyste s nimi řešila zátěžové situace a stresy.