Vášnivá obhájkyně domácích porodů zemřela poté, co porodila doma

Caroline na své rozhodnutí rodit doma doplatila životem. Dcera Zahra je naštěstí v pořádku.

Caroline na své rozhodnutí rodit doma doplatila životem. Dcera Zahra je naštěstí v pořádku.
Foto: profimedia.cz, INT

2. února 2012 | 16:58

Tragicky skončil další domácí porod. Náhlá srdeční zástava při porodu dcery zbytečně připravila o život mladou maminku. I když byla Caroline Lovell (36) okamžitě převezena do nemocnice, následující den zemřela.

"Mateřská dovolená mi oficiálně začala dnes ráno. Zažila jsem příjemný poslední pracovní den a budu vám postupně ukazovat svoje rostoucí bříško. Budu matkou. Už podruhé," napsala Caroline o svém vzrušení z blížícího se porodu 19. října na Facebook.

Měla velké cíle, byla velmi ambiciózní. Chtěla lobbovat do australské vlády, aby prosadila státní podporu pro ženy, které chtějí rodit doma.

Zbytečná tragédie

Šestatřicetiletou Australanku Caroline Lovell (36) postihla srdeční zástava při porodu druhé dcery Zahry doma v Melbourne. Při příjezdu záchranné služby byla už ve velmi kritickém stavu. Okamžitě byla převezena do nemocnice, kde následující den zemřela.

Zanechala po sobě manžela Nicka, jejich první dceru Lulu (3) a novorozenou Zahru, která naštěstí přežila. Tragédie, která se odehrála na konci ledna, znovu rozpoutala debaty o bezpečnosti domácích porodů.

Všem bude chybět

Na pohřbu paní Lovell jeden z jejích blízkých přátel napsal: "Tomuto světu se bude stýskat po tvé kráse, tvé jiskře a po tvém osvěžujícím, čestném a pravdivém způsobu života. Byla jsi krásná žena. Budeš nám chybět.“

"Caroline byla skvělá bytost. Její přirozenost se dotkla každého z nás. Ona nevěděla, že je pro nás jedinečná. Byla pro nás nenahraditelná. Lidé milovali být v její přítomnosti," zavzpomínal další ze smutečních hostů.

Zarytá propagátorka

Lovell byla zarytou zastánkyní porodů doma. Dokonce v písemném prohlášení k zákonu o porodních asistentkách trvala na tom, že nebude mít jinou možnost než rodit svépomocí, pokud bude chtít potomka přivést na svět doma a porodní asistentky nebudou mít zákonnou ochranu.

Při přezkoumávání zákona z roku 2009 se zasazovala o to, aby tyto zdravotnické pracovnice, které pomáhají při domácích porodech, dostávaly více peněz a byly zákonem chráněny stejně, jako je tomu v jiných zemích.

"Vyzývám vás, aby jste našli nějakou cestu, aby domácí porody mohly pokračovat i po červenci 2010. Prosím najděte řešení pro ženy a děti, jejichž životy budou po tomto datu bez náležité péče porodní asistentky ohroženy," uvedla Lovell.

Stavěla se proti tomu, aby se při těhotenství s nízkým rizikem žena nesměla svobodně rozhodnout pro porod doma. "Nebudu mít jinou možnost, než se rozhodnout pro porod doma bez asistence, protože to je přesně to místo, kde chci, aby se moje děti narodily." dodala.

Domácí porody v Česku

V České republice jsou podle zatím posledního verdiktu Městského soudu v Praze z minulého týdne nemocnice povinny zajistit porodní asistentku ženám i u porodu doma. Soud odkázal na rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, podle něhož mají ženy právo na volbu místa porodu a stát má povinnost jim k tomu zajistit podmínky. Ministerstvo zdravotnictví a gynekologická společnost ani po tomto verdiktu plánované porody doma nepodporují, argumentují bezpečím pro rodičku i novorozené dítě.

V Česku je většina porodních asistentek zaměstnána na porodních klinikách, jejich profesní organizace porody doma nepodporuje. Skupina asistentek, která prosazuje porody doma, se snaží dosáhnout toho, aby domácí porod stát uznal a zdravotní pojišťovny jim za to platily. Teď si ženy porodní asistentku pro domácí porod platí samy.

Autor: ČTK, Klena, ema

Kauza David Rath

- přečtěte si vše o jeho zatčení, obvinění z korupce, úplatku a nalezených milionech.
Sdílej na facebooku

Komerční sdělení

Diskuse (Komentářů: 71) Přidat názorPřidat názor

mrdounberlusconi: chtela ukazat soudedum jakou ma d ě r u a jak je snadny vypudit to ven ..bl bka (04. 02. 2012 04:54)

barbatus: Někde, snad na Idnes, jsem četla, že dostala infarkt. To opravdu není následek domácího porodu.... Takže dávat to do souvislostí je poněkud divné. Nicméně odpůrci domácích porodů mají proč křičet, jaká to byla nezodpovědná matka... (03. 02. 2012 23:04)

pesanglicky: (03. 02. 2012 19:40)

konvalinka1: Nesouhlasím s porody doma.Při porodu může dojít ke komplikacím a dítě bude postižené.To by potom matky neměly požadovat od státu různé podpory,jak finanční- tak věcné.To co chtěly, to mají. (03. 02. 2012 17:36)

milon.stach: S tím se nedá nesouhlasit (03. 02. 2012 17:14)

Zobrazit celou diskusi
ikona

Nejnovější články z kategorie

Příběh čtenářky: S vášnivou láskou přišlo další zklamání, doma měl ženu a děti

Příběh čtenářky: S vášnivou láskou přišlo další zklamání, doma měl ženu a děti

Ocitla jste se v podobné situaci, kdy jste bez partnera a cítíte se připravená na nový vztah? Pak si ale dávejte pozor, na koho narazíte. Čtenářka…celý článek

Příběh čtenářky: Milovala jsem sňatkového podvodníka!

Příběh čtenářky: Milovala jsem sňatkového podvodníka!

Lenka si myslela, že našla toho pravého. Okolnosti, které během jejího vztahu s panem vysněným ale vypluly na povrch, ji naprosto šokovaly!celý článek

Touha mít plné rty ji málem zabila, udělala z ní zrůdu!

Touha mít plné rty ji málem zabila, udělala z ní zrůdu!

Kvůli své posedlosti krásou mohla zemřít. Závislost na zvětšujících injekcích do rtů se jí málem stala osudnou. Teď toho Lauren…celý článek

ikona

Móda a krása

Stylistka radí: Zkuste korálovou barvu! Fantazii se meze nekladou!

Stylistka radí: Zkuste korálovou barvu! Fantazii se meze nekladou!

Představujeme vám jednu z nejtrendovějších barev této sezóny! Ať už světlejším,…  celý článek

Praha zažila velkolepý „Karneval“

Praha zažila velkolepý „Karneval“

Díky  fantastické mezinárodní módní show britské značky F&F…  celý článek

Inspirujte se: Svůj zrak chrání i celebrity. Nosí trendy sluneční brýle!

Inspirujte se: Svůj zrak chrání i celebrity. Nosí trendy sluneční brýle!

Chránit si pokožku před sluncem je samozřejmé. Mnoho lidí ale zapomíná, že je…  celý článek

Počasí

Dnes
Zítra
Pozítří
Počasí podrobně
ikona

Auto.cz

Výměna manželek: Sliby, chyby! Workoholik Milan se nepoučil, přibral si čtvrtou práci

Výměna manželek: Sliby, chyby! Workoholik Milan se nepoučil, přibral si čtvrtou práci

Na začátku těžký frajer, po pár dnech bez manželky uzlíček nervů. Plakal, vyznával lásku, sliboval hory doly. Z Výměny se ale Milan…celý článek

ikona

VIP

Sexy jako nikdy předtím! Jane Fonda (74) okouzlila Cannes

Sexy jako nikdy předtím! Jane Fonda (74) okouzlila Cannes

Oscarem dvakrát oceněná herečka, která stála na prknech slavné Broadwaye, a  dokonce se osobně poznala s nesmrtelnou Marylin Monroe,…celý článek

Brala jsem 90 projímadel denně. Hubnutím jsem si zničila zdraví!

Brala jsem 90 projímadel denně. Hubnutím jsem si zničila zdraví!

Pilulky místo diety. Projímadla začala používat už v šestnácti letech. Nakonec se na nich stala závislá. Osvědčily se jí jako 'skvělý'…celý článek

ikona

Top články na Blesk.cz