Obsah lékárničky by měl vždy záviset na tom, kdo na cesty vyráží. U malých dětí se asi budete bát teplot, zvracení a alergií, u větších zase odřenin a spálení od sluníčka. Ti starší ocení přípravky na pohybové ústrojí nebo třeba na bolesti hlavy.
Lékárnice Mgr. Jana Pilecká a farmaceutická asistentka Monika Mikešková – obě z lékárny Bellis v Mníšku pod Brdy, pro vás připravily seznam, z kterého si doslova vybere každý.
Homeopatika: Poranění, puchýře, spálení od slunce, úpal a úžeh
ARNICA MONTANA 9 C nebo 15 C: základní lék poranění, krvácení, ale i před namáhavým výšlapem či nedocenitelný lék v prevenci před svalovou horečkou. Je vždy vhodné rozpustit ho před výletem 10 granulí do lahve s vodou a popíjet při chůzi.
SILICEA 5 C: špatně se hojící podebraná rána, trn zůstal v ráně, bodlina od mořského ježka. Dávkování: 3x denně 5 granulí. Lze potírat i roztokem, ale pozor u pacientů s kardiostimulátory, nitroděložním tělískem s jinými implantáty.
BELLADONNA 9 C, 15 C: důležitý lék při úpalu, úžehu. Hlava je temně rudá, sálavé teplo z ní vyzařuje. Spálení od slunce s horkostí a teplotou. Dotyčný si stěžuje na bolesti hlavy, které jsou tepavé. Dávkování: 3-4x denně 5 granulí.
APIS MELLIFICA 15 C, 30 C: otok po píchnutí bodavým hmyzem, popálení kopřivou, požahání např. medusou. Dávkování: 4-5x denně 5 granulí.
RHUS TOXICODENDRON 15 C: tvorba puchýřů od špatné obuvi, či dlouhé chůze, vhodný je i při vzniku oparu.
NATRUM MURIATICUM 15 C: vhodný na opar ze slunce a velmi důležitý lék při lumbagu, které vzniklo z propocení beder a následném ofouknutí. Příklad sundání batohu po výletu, kdy máme propocené triko a fouká i jen lehký vítr, a dojde k zatuhnutí a bolesti.
Homeopatika: Průjmová onemocnění a zvracení, potíže v oblasti břicha
Ještě než sáhnete po lécích, tak myslete na to, že při průjmovém onemocnění je kvůli hrozící dehydrataci třeba hlídat pitný režim. S tak oblíbenou Coca Colou buďte opatrní, protože kvůli vysokému obsahu cukru může dojít k prohloubení dehydratace.
K doplnění tekutin je vhodnější černý neslazený čaj. „Připravit si můžete i vlastní rehydratační roztok ze šťávy z jednoho pomeranče, půlky citronu, lžíce cukru a lžičky soli – to vše zalít 500 ml vody a popíjet. Na cesty je praktické přibalit již hotové rehydratační směsi v sáčcích, kde jejich obsah rozmícháme v příslušném množství vody,“ popisuje Monika Mikešková.
ARSENICUM ALBUM 9 C: lék proti průjmu způsobený zkaženou potravou, slabost, pálení konečníku, stolice značně páchne. Dávkování: 5 granulí po každé stolici.
COLOCYNTHIS 9 C: křeče v oblasti břicha, které nutí ke schoulení se do klubíčka a vyžadují teplý obklad na břicho. Dávkování: 5 granulí 3x denně.
IPECACUANHA 9 C: lék proti zvracení, které neulevuje, jazyk je čistý. Vhodný je i u hlenovitého kašle, kdy dotyčný zvrací hlen. Dávkování: 5 granulí 3x denně. Lze rozpustit 10 granulí do 500 ml převařené kojenecké vody a zamrazit, pokud máme přístup k mrazničce a pocucávat homeopatický lék v kostkách ledu, který ulevuje od dávení.
NUX VOMICA 9 C: velmi cenný lék při žaludečních potížích, nauzee, průjmu, nadmutí, pocitu kamene v žaludku, zvracení, které ulevuje. Tyto potíže vznikají z přejedení, nebo z přemíry alkoholických nápojů. Velmi cenný lék při nachlazení z klimatizace, kdy je ucpaný nos a dotyčný neustále kýchá. Dávkování: 3-4x denně 5 granulí.
CHINA 9 C: důležitý lék při dehydrataci v důsledku zvracení, průjmu, zvýšeného pocení a fyzického vyčerpání, (i po porodu). Břicho je nafouklé ovšem odchod plynů ani říhání neulevuje. Dávkování: 3x denně 5 granulí.
PLATINA 9 C: lék na cestovatelskou zácpu, dávkování: 1-2x denně 5 granulí.
COCCULUS INDICUS 9 C: lék kinetóz, kdy se cestuje autem a vadí pohyb dopředu. Nasadit 1-2 dny před cestou 1x denně 5 granulí a při sednutí do auta vycucat 5 granulí klidně každých 30 minut.
BORAX 9 C: kinetózy při pohybu nahoru a dolů, typicky mořská nemoc, cestování letadlem. Dávkujeme stejně jako u Cocculus indicus.
Homeopatika: Nevolnost z cestování
Kinetóza neboli nevolnost z cestování postihuje nejčastěji děti, těhotné ženy a osoby, které trpí migrénami. Postižený je bledý a vyčerpaný, má zrychlený tep, potí se, má pocit závrati a pocit na zvracení, který může i v samotné zvracení přejít. Pomoci muže i vícesložkový homeopatický přípravek Cocculine. Užívání je velmi praktické, tableta se nechá rozpustit v ústech a není potřeba ji zapíjet.
Homeopatika: Přípravky proti hmyzu a repelenty
Důležité je mít repelentní přípravek. Pro menší děti od 1 roku věku volíme přípravky na bázi esenciálních olejů (levandule, geranium, menthol, citronela), pro dospělé pak přípravky s obsahem látky DEET. Pro děti i domácí mazlíčky jsou vhodné i repelentní náramky či gumičky do vlasů, které jsou napuštěné éterickými oleji.
Preventivně můžete nasadit také tuto dvojkombinaci léků:
LEDUM PALUSTRE 15 C: preventivně proti komárům. Dávkování: 2x denně 5 granulí.
RUTA GRAVEOLENS 15 C: preventivně proti klíšťatům. Dávkování: 2x denně 5 granulí.
Homeopatika: Alergické stavy
HYPERICUM PERFORATUM 15 C: solární erytém ze slunce lokalizován na hrudníku s velikým svěděním. Dávkování: 2-3x denně 5 granulí.
NATRUM MURIATICUM 15 C: solární alergie, která se vyskytne při pobytu u moře. Dávkování: 2-3x denně 5 granulí.
POUMON HISTAMINE 15 C: základní lék alergie při prvních potížích podávejte 3-4x denně 5 granulí.
Další homeopatické léčivé přípravky, které je vhodné mít v lékárničce na cesty:
Pokud přelétáme více časových pásem a hrozí jet lag, je vhodné nasadit lék
PHOSPHORICUM ACIDUM 15 C: Dávkování: 2x denně 5 granulí.
Strach z cesty a létání
GELSEMIUM SEMPERVIRENS 15 C nebo 30 C: při začátku strachu a nervozity z cesty. Dávkování: 2x denně 5 granulí.