1. Dobrý dodavatel
Svého dodavatele hledejte mezi stabilními společnostmi, za kterými stojí silný kapitálový vlastník a které dlouhodobě plní své závazky vůči zákazníkům. Pak se výrazně sníží pravděpodobnost, že budete muset řešit nepříjemnosti s nejistou dodávkou třeba v další topné sezoně.
2. Nízký tarif
Domácnost s elektrickým bojlerem nebo akumulačním topením může mít dvoutarifní sazbu zahrnující několik hodin nízkého tarifu elektřiny denně. Zapínání energeticky náročnější spotřebičů v tento čas vám může přinést značnou úsporu. Informace o tom, v jaké konkrétní časy můžete využít nízký tarif, zjistíte u svého distributora.
3. Topte na nižší stupeň
Pokud snížíte pokojovou teplotu o 1 °C, ušetříte až 6 % energie. Ideální teplota by se v bytě měla pohybovat kolem 19–20 °C, přesto řada domácností topí na více než 25 °C.
4. Nastavte lednici a odmrazte ji
Ideální teplota v lednici by měla být nastavena na 7 °C, na což stačí jeden z nejslabších regulačních stupňů. Nezapomeňte lednici také pravidelně odmrazovat. Pokud je pokrytá vrstvou ledu, stoupá její spotřeba.
5. Perte, až když je pračka plná
Pračka naplněná jednou ponožkou spotřebuje téměř tolik energie jako pračka úplně plná. Počkejte si tedy, až budete mít dostatek prádla k naplnění celé pračky.
6. S pokličkou a rychlovarnou konvicí
Věděli jste, že vaření bez pokličky může být až 3x energeticky náročnější než bez ní? Ušetřit můžete také tím, že si vodu uvaříte v rychlovarné konvici a až poté ji nalijete do hrnce.
7. Moderní spotřebiče a LED žárovky
Moderní spotřebiče splňující normu A mohou oproti starším, energeticky náročnějším spotřebičům, ušetřit až několik tisíc ročně. To samé platí o úsporných LED žárovkách.