Pokud děláte nějaký pohovor, ať už jako uchazečka nebo sedíte na druhé straně stolu, měla byste vědět, že svými gesty o sobě prozradíte i to, co byste nechtěla. Neverbální komunikace může zamíchat kartamiGesta prozradí opravdu mnoho. Personalisté se mohou při přijímání nového zaměstnance mýlit. Přijmou člověka, který brzy selže a ukáže se, že se na konkrétní místo vůbec nehodí. Je proto prospěšné, když si umíte pomoci sama, ať už pozorováním přijímaného uchazeče, nebo třeba i jako případná zájemkyně o lepší pracovní pozici.
Každý se projevuje
Podrobnější rozbor řeči těla odhalí charakteristiky, které by jinak zůstaly utajené. Neverbální komunikace pomůže potvrdit nebo vyvrátit, jestli to, co člověk říká, je skutečně pravda.
Pozor na ostřílené
Je třeba uvědomit si, že mezi zájemci o práci mohou být zkušení "borci", kteří se v řeči těla dobře vyznají a mohou ji zcela záměrně ovlivňovat. Ale ani tehdy není těžké poznat, jestli jsou projevy kandidáta spontánní nebo vědomé, a dokonce lze rozlišit, které jsou naučené a které nikoliv.
ZÁKLADNÍ PROJEVY
* Stisk ruky a přímý pohled do očí - je-li stisk vlažný a oči uchazeče těkají po místnosti, je to signál, že není dostatečně zkušený a vhodný k účinným pracovním kontaktům.
* Nepřirozený tón hlasu - když je hlas vyšší a pronikavý, může to svědčit o emocionální nevyrovnanosti uchazeče.
* Přímé a uvolněné držení těla - je známkou vyspělosti a sebedůvěry kandidáta.
* Tělo nakloněné dopředu a mírně vysunutá brada - svědčí o vážném zájmu o místo.
* Časté sahání na tvář a na nos - svědčí o neupřímnosti nebo nepravdivosti odpovědí.
* Bloudící oči - pokud to trvá během celého pohovoru, může to být znakem trvalých problémů v komunikaci.
CO ZNAMENAJÍ TATO GESTA
Pevně sevřené rty - agresivita, soustředění.
Zakrývání úst dlaní - nejistota, neupřímnost.
Ruce v bok - výzva.
Dlaně obrácené nahoru - otevřenost.
Ruce sepnuté za zády - strach, nejistota.