Odpovídá:
Andrea Mimrová,
tisková mluvčí ministerstva zdravotnictví
Co je vlastně elektronický recept?
Je to alternativní forma lékařského předpisu. Ten může být předepsaný ve dvou formách: buď v klasické papírové formě, nebo v elektronické. Pro snazší vysvětlení: elektronickou preskripci lze přirovnat k poskytování výpisů z bankovního účtu, které již většina bank rovněž poskytuje v obou výše uvedených formách.
Jakým způsobem může pacient takovýto recept od lékaře získat?
Způsobem stejným jako formu papírovou. Podmínkou ovšem je, aby předepisující lékař byl dostatečně vybavený výpočetní technikou tak, aby se pro elektronický předpis dokázal připojit k centrálnímu úložišti elektronických receptů provozovanému Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL).
Je pro získání receptu nutné, aby pacient navštívil lékaře přímo v jeho ordinaci?
Elektronická forma se od formy papírové neliší. Jestliže někteří lékaři po domluvě s pacientem zasílají papírový recept přímo do místa bydliště, aniž by pacient lékaře v některých případech musel navštívit, je tomu stejně i u formy elektronické, kdy se recept dá elektronicky zaslat pacientovi.
Jaké jsou další výhody těchto receptů?
Výhodou je například dokonalá čitelnost pro expedujícího lékárníka. Předností vyplývajících z elektronického zpracování je více, například posuzování interakcí předepsaných léčiv apod.
Platí se za tyto recepty?
Elektronický recept se neliší od klasického, zpoplatněné jsou proto shodně.