Ještě jste nesebrala odvahu sednout si k počítači, nechat rozsvítit obrazovku a zkusit si, k čemu je to všechno vlastně dobré? Máte obavy, že něco pokazíte nebo vymažete, a váš manžel nebo děti se budou rozčilovat? Nebojte se! V následujících deseti pokračováních vás krok za krokem provedeme základy ovládání počítače i práce s internetem.
Computer patří do života
Počítač se stává nedílnou součástí života skutečně nás všech. Přesto existuje několik skupin lidí, kteří ho momentálně nemusí používat v zaměstnání a říkají si, proč se s ním tedy zatěžovat. Kromě starších lidí jsou to často právě ženy, které mají pocit, že "výpočetní technika" není nic pro ně. Jenže právě tenhle pojem, zavánějící technikou a počítáním, je hodně zavádějící. Počítač se totiž dá využívat k zábavě, ale může také šetřit čas, ulehčit práci nebo rychle vyhledat nejrůznější informace. Proč se ho tedy naučit ovládat?
Deset důvodů, proč začít
1. I když počítač momentálně nepotřebujete v nynějším zaměstnání, je nanejvýš pravděpodobné, že v budoucnu vás práce s ním stejně nemine.
2. Pokud někdy přijdete o práci, s pomocí počítače bude hledání nového zaměstnání daleko jednodušší.
3. Nemusíte se rozčilovat a ztrácet čas na úřadech – mnoho věcí se dá už zařídit přes počítač (internet).
4. Ušetříte si nervy při předvánočním nákupním šílenství – naučíme vás nakupovat přes internet s dodávkou až do domu.
5. Vzhledem k tomu, že většina fotoaparátů je dnes digitálních, můžete si snímky třeba z dovolené nebo Vánoc nejen prohlížet, ale také upravovat.
6. Můžete také ušetřit – například telefonovat na druhý konec světa se dá
téměř zdarma právě pomocí počítače napojeného na internet.
7. Můžete pomáhat svým dětem při učení – všechny potřebné informace si předem vyhledáte na síti.
8. Nemáte čas zajít si popovídat s kamarádkami? Jde to i přes počítač! Navíc si s jeho pomocí třeba najdete úplně nové známé.
9. Přes internet si také najdete přesně tu dovolenou, po jaké toužíte – a navíc určitě za nejnižší možnou cenu.
10. A v neposlední řadě – vaše děti vám už nikdy neřeknou: "Prosím tě, tomu ty vůbec nerozumíš."
Dejte na radu odborníků
Je pravděpodobné, že nějaký počítač se ve vašem okolí vyskytuje. Mají ho buď vaše děti ve svém pokojíku, manžel si nosí domů z práce notebook (přenosný počítač), nebo si můžete zajít k některé z kamarádek. Pokud ne, a uvažujete o pořízení vlastního přístroje, obraťte se se žádostí o radu na odborníky.
Jaký přístroj tedy vybrat?
Nejdříve si ale ujasněte, k čemu chcete počítač používat. Pokud si k němu sednete jen občas doma a užívat ho budete hlavně na psaní, prohlížení fotografií a občas se podíváte na internet, stačí vám starší stolní PC. Notebook bývá o něco dražší, zato si ho můžete vzít třeba na chatu nebo si ho dát na klín ve svém oblíbeném křesle.
Nedejte si vnutit super rychlé počítače s kvalitní grafikou – a také vysokou cenou. Není asi moc pravděpodobné, že byste ho používala k hraní akčních her či vytváření reklamní grafiky, takže by to byly vyhozené peníze. Ideální je přizvat si k nákupu kamaráda, který počítačům rozumí, ale nebude vás přesvědčovat ke koupi něčeho, co ani nevyužijete.
Takže dobře nakupte a příště si povíme, co a jak udělat, když poprvé zapnete sama svůj počítač.
Příště:
Základy – zapnutí, plocha, adresáře, soubory, programy, disketa, CD, DVD