10 babských triků, jak se vyhnout oteklým nohám
Otoky nohou patří k hlavním příznakům chronického žilního onemocnění, při němž se krev nemůže z dolních končetin dobře vracet zpět vzhůru k srdci a plicím. Existuje několik příčin, proč se to děje, následek je ale vždy stejný: krev se hromadí v žilách nohou, tlačí na žilní stěny a to žíly poškozuje.
Jaké jsou příčiny otoku nohou?
„Tento druh žilního onemocnění úzce souvisí se současným životním stylem, pro který jsou typické nedostatek pohybu, dlouhé sezení u počítače, špatný pitný režim, obezita a mnoho dalších faktorů,“ říká MUDr. Petra Zimolová z pražské Fakultní nemocnice Motol a dodává, že nejběžnějším projevem chronického žilního onemocnění bývají křečové žíly na dolních končetinách.
S potížemi, jako jsou otoky, pocit napětí a tíhy nohou nebo noční křeče či bolesti, je proto dobré ihned vyrazit k lékaři. Ten může předepsat účinná venofarmaka – léky, které podpoří oběh krve a zpevní žilní stěnu. Především ale poradí, jak změnit životní styl a jaká udělat režimová opatření. „Počítejte s tím, že léčba chronického žilního onemocnění bývá dlouhodobá, obtížná a bez vaší spolupráce se neobejde,“ dodává lékařka. Prostě žádným zázrakem se oteklých nohou nezbavíte. Pomůže jedině poctivé dodržování zásad, které dobře znaly už naše babičky.
Předcházejte nadváze
Obézní lidé trpí chronickým žilním onemocněním daleko častěji než lidé s normální tělesnou hmotností.
- Zácpa stejně jako nadváha způsobuje zvýšený žilní tlak. Mezi doporučené potraviny patří například pohanka, ovoce, zelenina, citrusové plody, luštěniny, těstoviny, celozrnné pečivo, rýže nebo červená řepa.
Jezte dostatek vlákniny, abyste předešli zácpě
- Vypijte minimálně 1,5 litru tekutin denně, nejlépe vody nebo bylinkových a ovocných čajů. Naopak se nepočítají káva, různé colové nápoje a ani silný čaj.
Dodržujte pitný režim
- Nezdravé tuky mají vliv na vzestup hladiny cholesterolu v krvi, a tím zvyšují riziko cévních onemocnění. K nevhodným potravinám patří tučná masa, tučné mléčné výrobky, ale i konzervované potraviny a polotovary, uzeniny, smažená jídla, dorty nebo sušenky.
Omezte příjem nasycených tuků
- Pohyb působí na aktivaci takzvané svalově-žilní pumpy. Při pohybu svaly na nohou pracují a při tom stimulují žilní stěny, aby se krev lépe navracela vzhůru. Ve volném čase proto choďte na procházky.
Dopřejte si dostatek pohybu
- Pokud v zaměstnání dlouho stojíte či sedíte, pokuste se dělat často přestávky, kdy se projdete nebo uděláte nohama jednoduché cviky, třeba kroužení.
Omezte dlouhé stání nebo sezení
- Teplo žilní stěny rozšiřuje a vede ke stagnaci krve v nohou. Omezte proto horké koupele, pobyt v sauně a v létě dlouhé ležení na pláži. Po teplé koupeli si nohy osprchujte chladnou vodou.
Vyvarujte se přímého působení tepla
Noste volné oblečení a vhodné boty
Především se vyhněte nošení ponožek a podkolenek s pevnými lemy. Žilám neprospívají ani vysoké podpatky, vybírejte si proto boty s podpatkem maximálně do 3 až 4 centimetrů, na "jehly" zapomeňte.
- Poskytnete tak svým nohám během spánku úlevu. Podložka by měla být vysoká 10 až 15 centimetrů.
Podložte si v noci dolní končetiny
- Dělejte ji směrem nahoru od chodidel, zvýšíte tím žilní návrat. Prokrvení nohou podpoří, když použijete k masáži francovku nebo třeba kostivalovou mast.
Pomůže masáž dolních končetin