Víte, jak léčit opakované bolesti zad? | Pro ženy | Blesk.cz

Víte, jak léčit opakované bolesti zad?

12. prosince 2016 | 00:00
Prezentace klienta |

V dnešní době bychom asi těžko hledali někoho, koho by sem tam nepotrápily bolesti zad. Ty mohou mít různé příčiny, možná vás ale překvapí, že si za ně poměrně často můžeme sami. 

Nejčastější příčiny bolesti zad

  • Špatná obuv. Díky nevhodné obuvi získáváme vadné držení těla, a navíc tak dochází k přetěžování kloubů, svalů, vazů i chodidel. Zkuste vybírat obuv s nízkým podpatkem, ideální výška jsou 3-4 cm.
  • Nesprávné sezení. Při správném sezení by měla být kolena ohnutá do pravého úhlu a celá plocha zad opřená o opěradlo židle. Nehrbte se, nekřižte nohy, ani se na židli nijak nekruťte.
  • Nadváha a nedostatek pohybu. Trápí-li vás pár kilo navíc, rozdělte si denní příděl jídla na několik menších porcí denně a ke každému z nich přidejte vždy jeden kousek ovoce nebo zeleniny. Vyvarujte se také sladkých nápojů, šťáv a velkého množství kávy.
  • Těžká kabelka. Naší páteři vadí i velké přeplněné kabely přes jedno rameno, které my ženy tak milujeme. Vejde se nám do nich totiž všechno, což je hlavní kámen úrazu. Naše záda pod tak velkým nákladem na jedné straně trpí, zkuste proto kabelku vyměnit za batoh. Pokud se s baťohem nedokážete „ztotožnit“ a není pro vás dostatečně in, naučte se kabelku aspoň přehazovat z jednoho ramene na druhé.
  • Stres. Je až s podivem, kolik zdravotních problémů přináší dlouhodobý stres. Mimo jiné má vliv na špatné držení těla. Naše svaly jsou neustále napjaté a nedovolují nám dosáhnout patřičného uvolnění. Odbourat stres není jednoduché. Aspoň se o to ale pokuste a každý den si sami pro sebe vymezte pár minut. Najděte si svou relaxační techniku a té se denně věnujte. Zapojte i pravidelné posilování zádového svalstva s tzv. overballem. Uvidíte, že úleva se brzy dostaví.
  • Tip: Při spánku je důležité, aby měla páteř oporu i v místě krčního prohnutí, dejte si proto pod hlavu nebo pod krk malý plochý polštářek.

Autor: Milgamma N

Co bolest způsobuje

Svaly zajišťující sezení dlouhodobým zatěžováním a sezením se zkracují. Oproti tomu, svaly, které mají na starosti dynamický pohyb, ochabují. Mezi oběma skupinami tak dochází k nerovnováze, což může mít za následek nesprávné postavení jednotlivých částí pohybového aparátu vůči sobě. Výsledkem jsou poškozené nervy, zánětlivá onemocnění a opakované bolesti zad.

Za bolest si často můžeme sami

Bolest zad tak nevzniká v důsledku jednoho prudkého pohybu a z „ničeho nic“, ale je výsledkem zanedbávání páteře a naším špatným životním stylem. Dlouhodobé a nerovnoměrné zatěžování zádových svalů nebo naopak nedostatek pohybu, častý stres či nadváha, postupně vedou k poruše oporné funkce a ke strnulosti zádových svalů. Pak stačí jeden pověstný špatný pohyb, chlad nebo stres, a zádové svaly reflexně reagují stáhnutím až křečí. Svalová křeč způsobuje, že se těla obratlů pohybují směrem k sobě. Tento tlak se přenáší na meziobratlovou ploténku, důsledkem čehož může dojít k jejímu „prasknutí“, lidově nazývané „vyhřeznutí ploténky“. Vyhřezlá ploténka tlačí na nerv a způsobuje jeho nedostatečnou výživu. Dlouhodobý útlak nervu způsobuje jeho poškození, které je provázeno bolestí. Nahromadění zplodin látkové výměny v důsledku poruchy překrvení svalu při křeči způsobuje rovněž bolest. Výsledné „seknutí“ je tedy kombinace bolesti, která vzniká přímým poškozením svalu i nervu.

Autor: Milgamma N

Bolest zad se dá léčit, nejen potlačovat

Při prvních problémech se zády sáhne většina lidí po oblíbených analgetikách, tedy lécích proti bolesti. Úleva od bolesti tak sice přijde, ale příčina bolesti zůstává nevyřešena, a proto se bolest znovu vrátí. Abychom se bolesti zad mohli zbavit natrvalo, je třeba se zaměřit na její samotnou příčinu a na dlouhodobou regeneraci a posilnění již poškozených nervů zad. Výrazně napomáhají vitaminy skupiny B, především B1, B6 a B12. Ty mají ve vysokých léčebných dávkách přímý protibolestivý účinek a jejich vzájemná kombinace působí synergicky. Navíc tyto vitaminy zlepšují výživu nervu i svalu. Kombinace vitaminů zlepšuje metabolismus a regeneraci periferních nervových vláken, a navíc díky svému protibolestivému účinku uvolňuje křeč svalstva, čímž zároveň snižuje tlak na postiženou ploténku. Regenerace poškozených nervových buněk je dlouhodobý proces, ale dobře vyživované nervové buňky se lépe hojí, jsou silnější a jsou schopné déle odolávat poškození a vzniku bolesti. Vysoce účinnou trojkombinaci vitaminů ve vysokých léčebných dávkách najdete ve volně prodejném léku Milgamma N cps, který posiluje poškozené nervy zad a léčí tak samotnou příčinu bolesti zad. Více o léčbě bolesti zad na www.bezbolestizad.cz

 

 

Diskuse ke článku
.
Související články