Jarní únava: Bylinky, které pomohou | Pro ženy | Blesk.cz

Jarní únava: Bylinky, které pomohou

30. března 2016 | 10:18

Počasí je jako na houpačce. Jednou se teploměr šplhá skoro ke dvaceti stupňům, pak zase klesne k nule. Ale jaro už je opravdu tady. A s ním přicházejí i únava, malátnost a skleslost. Jak proti těmto nepříjemným pocitům bojovat? Bylinkami!

Na jaře je důležité tělo očistit od škodlivin, kterými se zaneslo. Přes zimní měsíce se totiž stravujeme jinak než v ostatních ročních obdobích a na jaře se podobáme mírně navršenému odpadkovému koši s nestrávenými zbytky a jedy. V zimě máme totiž sklony konzumovat více sladkostí, věcí z mouky a masa, a naopak méně "živých", tedy tepelně neupravených potravin.

Jarní půst

„Ne všichni se chtějí dobrovolně trápit hlady, proto doporučuji pitnou kúru bylinných čajů,“ říká RNDr. Pavel Popov, výrobce bylinných čajů a mastí. „Existují čaje určené speciálně na pročištění. Taková pitná kúra by měla trvat nejméně 6 týdnů,“ doporučuje bylinkář. Podle něj je také dobré vyloučit těžko stravitelná jídla, tzn. maso, tuky, vejce, tučné sýry a tučné mléčné výrobky.

Kartáč na střeva

Očistit bychom také měli střeva, a to nejlépe přísunem vlákniny. „Dopřávejte si více ovoce a zeleniny, pijte ovocné a zeleninové šťávy. Ideální je každé ráno užívat vlákninu, např. psyllium. Kromě správné životosprávy doporučuji chodit více na čerstvý vzduch, pravidelně cvičit nebo si dát saunu,“ radí Popov.

3 byliny proti únavě a pro detoxikaci

Kopřiva dvoudomá napomáhá správné funkci ledvin a podporuje čištění krve. Mladé kopřivy můžeme přidat i do jarních salátů – jsou totiž bohaté na vitaminy C. Ideální je na jaře také pití kopřivového čaje.

Smetanka lékařská pomáhá chránit buňky a tkáně před oxidačním poškozením a podporuje zdravou funkci žaludku a jater.

Šťáva z aloe vera se doporučuje pro vnitřní očistu těla, protože má výborné detoxikační účinky.

Autor: ida