Padají vám vlasy? Možná za to může váš účes | Pro ženy | Blesk.cz

Padají vám vlasy? Možná za to může váš účes

30. září 2013 | 09:37

Lidské vlasy mají svou životnost, staré vypadávají, aby uvolnily místo nově rostoucím. Díky tomu můžeme denně přijít až o 90 vlasů. Pokud vám ale vlasů vypadává víc, zamyslete se nad příčinnou.

Hormonální změny

Za zvýšené množství vypadaných vlasů mohou často hormonální změny, ať už se jedná o období menstruace, menopauzu, těhotenství nebo období po porodu. Příčinnou může být výměna hormonální antikoncepce, ale i užívání některých léků.

Onemocnění štítné žlázy

Za vypadávání vlasů často může porucha funkce štítné žlázy, a to jak zvýšená, tak i její snížená funkce. Díky správné léčbě štítné žlázy, se vypadávání vlasů zastaví.

Infekce v těle

Vlasy často reagují i na infekční onemocnění v těle, a to dokonce se zpožděním až tří měsíců.

stres
Fyzický stres

Vaše kštice negativně reaguje na jakékoli fyzické trauma, které utrpíte. Vypadávat tak mohou začít nejen po operaci nebo vážném onemocnění, ale dokonce i po obyčejné chřipce a angíně.

Emocionální stres

Mezi nejčastější příčiny vypadávání vlasů patří stres. Pokud jste tedy vynervovaní z práce, klidu neužijete ani doma a často se ani pořádně nevyspíte, nemůžete se divit, že regenerativní proces vlasů je přerušen a vlasy vám vypadávají. Jakmile zvolníte, vlasy se zase vrátí do normálu.

vitamíny
Příliš mnoho vitamínu A

Nic se nemá přehánět, a to ani s vitamíny. Přemíra vitamínu A může vyvolávat nadměrné vypadávání vlasů, proto raději dodržujte denní dávku tohoto vitamínu, která je u dospělého člověka 1 mg.

Nedostatek vitamínu B

Ztrátu vlasů může naopak vyvolat i nedostatek některých vitamínů. Chybí-li vám vitamín B, ohrožujete hustotu vaší kštice.

Nedostatek bílkovin

Nezdravá a hlavně nepestrá strava je příčinou mnoha potíží, mezi které patří také úbytek vlasů. Zvláště nedostatek bílkovin může jejich růst a hlavně regeneraci pozastavit. Pozor na skladbu svého jídelníčku by si proto měli dát vegetariáni, kteří nemají přísun bílkovin z masa.

Pokud potřebujete rychle shodit nějaký ten špíček, využijte jednodenní dietu
Dramatické hubnutí

Špatně zvolená dieta vám může způsobit hodně problémů. Je sice fajn rychle shodit přebytečná kila a vejít se do šatů o několik velikostí menších než dřív, ale vaše tělo a ani hříva vám za to nepoděkují.

Culíky, copánky a špatná péče

Za padání vlasů může často i jejich úprava. Příliš utažená gumička, rasta copánky a podobné úpravy, které zatěžují kořínky vlasů, jsou důvodem, proč vám vlasy vypadávají mnohem víc, než je zdrávo.

Klíčová slova: zdraví, vlasy, vitamíny, strava, spánek, nemoc, krása
Diskuse ke článku
.