Pondělí 20. května 2024
Svátek slaví Zbyšek, zítra Monika
Polojasno, bouřka 23°C

Pooperační bolesti - jak na ně

Časté jsou záchvaty po požití alkoholu nebo vinou žlučníkových kamenů.
8. února 2010 | 14:40

Noc před operací se pravděpodobně spí špatně každému. Hlavou se vám honí nejrůznější otázky.  Jak se budu cítit po zákroku? Bude to bolet? A jak dlouho?

Takovéto otázky se člověku honí hlavou, jednoduše se bojíme neznámého. Pověsti typu „jedna paní povídala“ naše obavy ještě prohlubují. Není třeba se strachovat. Díky vyspělému zdravotnictví naprostá většina operací proběhne úspěšně a pacient se v pořádku vrátí domů. Operační anestezie pomalu odeznívá a my začínáme pociťovat chirurgické zákroky v našem těle. Ke slovu se začíná hlásit bolest. Co teď?

Nestyďme se přiznat bolest

Obecně platí, že v prvním pooperačním dni má po chirurgickém výkonu bolesti 100 % pacientů. Pooperační bolesti patří k bolestem akutním. Proto pro ně platí, že se musí začít léčit ihned, aby se z bolesti nestala bolest chronická. Nebojte si přiznat, že vás něco bolí, je to samozřejmý důsledek operace. Neléčená či špatně léčená pooperační bolest má i další nežádoucí projevy a účinky. Zvyšuje se krevní tlak, tělo má mnohem větší nároky na dodávku kyslíku. Vaše srdce bude muset zbytečně zvyšovat výkon. Plíce nebudou pracovat tak, jak mají. Nebudete si moci například dostatečně odkašlat, čímž se zvyšuje riziko zápalu plic.

K tišení bolesti MUDr. Mgr. Sylvie Špitálníková uvedla: „Pacient, který cítí velkou bolest, se léčí mnohem hůře než ten, kterému od bolesti pomůžeme. Jeho organizmus spotřebovává vlastní zásoby energie více, než je nutné. Léčení ran je také mnohem pomalejší. Je hodně důvodů, proč pooperační bolesti tišit.

Velmi důležité také  je, jak se my sami cítíme. Pokud nám bude špatně, všechno nás bude nesnesitelně bolet, náš organismus bude regenerovat mnohem pomaleji, než když si od bolesti ulevíme.

Jaké  jsou možnosti utišení bolesti?

Jednou z vhodných možností k tišení bolesti jsou protizánětlivá analgetika. Mezi účinné látky těchto léků patří především kyselina acetylsalicylová, paracetamol, ibuprofen, indometacin nebo diklofenak. Jejich výhodou je i jisté protizánětlivé působení. Najdou uplatnění tam, kde operační výkon nebyl tak složitý či rozsáhlý a kde je potřeba tlumit mírné až střední bolesti. Návyk na ně nevzniká. Mezi velmi účinná analgetika patří Valetol, který svým kombinovaným složením zaručuje velmi časný nástup účinku a bolest potlačuje po dobu 6 – 8 hodin. Dlouhodobé užívání konzultujte vždy s lékařem.

Léčí i dobrá nálada

Neměli bychom zapomínat ani na udržování dobré nálady a optimismu, jakkoliv se to může zdát po operaci těžké. S důvěrou v budoucnost se všechny obtíže snáze překonávají a my se rychleji vrátíme ke svým radostem i obvyklému chodu života.

Autor: jet