Jak ošetřit nepříjemné omrzliny? | Pro ženy | Blesk.cz

Jak ošetřit nepříjemné omrzliny?

28. ledna 2010 | 05:00

Vrátili jste se z procházky v mrazivém odpoledni a nechráněná kůže na rukou či nose vás svědí a je bělavá? Může jít o omrzliny! Ty přitom nevznikají jen při extrémních mrazech.

Pokud je totiž nízká vlhkost nebo silný vítr, snadno omrznete i při teplotách lehce pod nulou. Jak si s omrzlinami poradit, jak je rychle ošetřit? Blesk má pro vás sedm základních rad, jak si poradit.

Mrazem trpíme v těchto dnech všichni, ale nejcitlivější jsou především děti, senioři, kardiaci a lidé s dýchacími potížemi. Proto by pobyt venku měli zkrátit jen na potřebné minimum. Kojenci by se ven na velký mráz neměli dostat raději vůbec.

Jak mráz ubližuje pokožce?

Způsobuje omrzliny. Jedná se o akutní poškození místní tkáně, způsobené mrazem, nízkou vlhkostí vzduchu a větrem. Podle závažnosti je dělíme na tři stupně:

1. Kůže je bílá a necitlivá, po zahřátí se však kompletně uzdraví. Poškozené místo může ale být trvale citlivější na chlad.

2. Kůže je fialová a v rozmezí tří dnů se objevují puchýře. Pokud jsou bílé, kůže se uzdraví, pokud však mají tmavou barvu, léčení už bude složitější.

3. Fialová kůže po několika dnech zčerná a hrozí odumření tkáně. Kde se nejčastěji vyskytují? Omrzlinami nejčastěji trpí okrajové části těla jako nos, uši, tváře a nedobře chráněné končetiny, tedy prsty na nohou a rukou. Organismus reaguje na tuhý mráz a vítr stažením krevních cév, které je pak dostatečně neprokrvují. Pokud těžké omrzliny ihned neošetříme, může dojít k tzv. gangréně – zčernání a následnému odumření prstů!


Příznaky:
✔ pocit trnutí a mravenčení
✔ ztráta citlivosti a tvrdnutí kůže
✔ bílá, bíle kropenatá nebo načernalá barva pokožky

Prevence:
✔ používejte krémy s vysokým obsahem tuku
✔ teple se oblékejte, čím víc vrstev, tím lépe
✔ bez kulicha, rukavic a šály omotané kolem obličeje nevycházejte

Co zásadně nedělat:
✘ Nikdy se nepokoušejte omrzliny ohřát u přímého zdroje tepla – tedy topení nebo krbu.
✘ Nenamáčejte je do příliš teplé vody.
✘ Omrzlou část těla netřete. Rozhodně ne, pokud už vznikly puchýře.

Prochlazené části těla namáčejte v teplé vodě
Prochlazené části těla namáčejte v teplé vodě
Autor: scom


Základní pomoc

Přesuňte postiženého do tepla Sundejte mu prstýnky, hodinky a oblečení, které má příliš na těsno. Zabalte jej do deky a postupně ohřívejte omrzlé části.

Zahřívejte tělem Promrzlému člověku můžete ulevit tak, že jeho ruce nebo nohy dáte do svých teplých dlaní. Omrzliny nejlehčího stupně lze třít a prokrvit, ale těžší se naopak třít nesmějí!

Oteplujte vodou Zasažené části pomalu namáčejte do umyvadla s teplou vodou o teplotě 35 ºC až 42 °C a opatrně osušte. Nepoužívejte na ohřátí příliš teplou vodu!

Použijte obvaz Až pokožka zčervená, zakryjte ji obvazem a lehce přichyťte gázovým obinadlem. Obvázanou končetinu držte zvednutou, aby neotékala. Dejte si pozor, aby obvaz nebyl příliš na těsno.

Omrzliny je dobré ošetřit, ale nikdy neutahujte obvaz na těsno
Omrzliny je dobré ošetřit, ale nikdy neutahujte obvaz na těsno
Autor: scom

Ulevte od bolesti Vezměte postiženého do nemocnice, nebo mu alespoň zajistěte odvoz. Od bolesti mu do té doby ulevíte doporučenou dávkou paracetamolu (paralenu).

Alkohol v rozumné míře Zahřejte postiženého horkým svařákem nebo grogem. Stačí však jeden hrnek, příliš teplého alkoholu by jeho stav spíše zhoršilo.

Chce to pohyb Končetinami s omrzlinami se má pomalu pohybovat – alespoň po dobu třiceti minut nebo do doby než se dostaví bolest a kůže zčervená

Autor: Jitka Pekařová, Veronika Tardonová
Klíčová slova: omrzliny, pomoc, zima
Diskuse ke článku
.
Související články