Chilli léčí choroby srdce účinněji než aspirin | Pro ženy | Blesk.cz

Chilli léčí choroby srdce účinněji než aspirin

1. září 2009 | 13:09

Chilli je další ze superplodných potravin s ohledem na lidské zdraví. Pomůže diabetikům, nemocným se žaludečními vředy i kardiakům.

Některé snídaňově cereálie jsou horší než smažená slanina

Konzumenti pálivých papriček totiž mají nejen méně rakoviny a žaludečních vředů, ale méně často onemocní také diabetem a chorobami srdce.

A podle tasmánských expertů je chilli výhodné nejen pro prevenci onemocnění srdce, ale také jako lék při již rozvinuté chorobě. Dokonce by mohlo směle nahradit aspirin, který má neblahé vedlejší účinky.

„Aspirin má nepříjemné vedlejší účinky, které mohou způsobovat krvácení žaludku,“ tvrdí Kiran Ahuja z University of Tasmania. Přitom kapsaicin a dihydrokapsaicin obsažené v chilli žádné neblahé vedlejší účinky nemají a můžou naopak srdci i celému organismu prospívat.

 

Chilli papričky
Chilli papričky
Autor: wikipedia.org

Kapsaiciny snižují hladinu glukózy a inzulínu v krvi, omezují tvorbu tukových depozit v tepnách a brání vzniku krevních sraženin. A právě tzv. antikoagulační účinky chilli by mohly nahradit aspirin, který užívají kardiaci kvůli ředění krve.

Studie prokázala: Oxycholesterol je zabijákem srdce

„Srdečně-cévní choroby neustále patří k největším hrozbám veřejného zdraví a trápí velkou část společnosti, takže prevence a léčba těchto nemocí je v popředí zájmu lékařů,“ věří profesorka Johanna Laybournová Parryová, jež se na výzkumu účinků chilli podílela.

Autor: Famous