Pondělí 20. května 2024
Svátek slaví Zbyšek, zítra Monika
Polojasno, bouřka 23°C

Vánoce nejen pro děti: Tyhle pohádky musíte o svátcích vidět!

 • Tři oříšky pro Popelku jsou neodmyslitelnou klasikou.
  23. prosince 2014 | 06:00

  Stejně jako si neumíme vánoční svátky představit bez všudypřítomné vůně vanilky, jehličí, smaženého kapra a bramborového salátu, nedokážeme ani žít bez tradičních pohádek. Prozradíme vám, na které se letos můžete těšit.

 • Anděl Páně

  Ivan Trojan jako Petronel v pohádce Anděl Páně
  Autor: Blesk - archiv
  ČT1, úterý 23. 12., 20.00 hod.

   

  Filmová pohádková komedie režiséra Jiřího Stracha.

   

  Je časné ráno, den před Štědrým dnem, a celé nebe se chystá na velkolepé oslavy Ježíškových narozenin. Panna Marie (Klára Issová) se svatou Veronikou (Veronika Žilková) pečou hory cukroví, Tři králové chystají dort a sbor andílků nacvičuje koledy. Jen jeden anděl jako by tu byl navíc a jako by se každému jen pletl pod nohy – Petronel (Ivan Trojan), paličatý nešika a přetrhdílo. Na co sáhne, to zkazí, ale přitom nikdy nepřizná svou chybu. Zakrátko si proti sobě poštve všechny svaté. Jediný, kdo má s Petronelem ještě trpělivost, je sám Pán Bůh (Jiří Bartoška), ale i toho Petronel nakonec urazí. Za trest je poslán na pozemský svět, aby napravil jediného hříšníka, jinak na Štědrý den skončí jako padlý anděl v pekle. Vyděšený Petronel, proměněný v žebráka, odchází mezi smrtelníky, o jejichž životě nemá ani potuchy. Průvodcem je mu poťouchlý čert Uriáš (Jiří Dvořák), který se náramně dobře baví na Petronelův účet. Petronel bloudí zasněženým krajem a pokouší se najít si svého hříšníka, kterému by napravil hlavu. Nemá však nejmenší ponětí o lidských přáních, touhách, starostech a láskách.

 • Princezna a písař

  Princezna a písař
  Autor: archiv ČT
  ČT1, středa 24. 12., 19.00 hod.

   

  Premiéru dobrodružné romantické pohádky Princezna a písař si budete moci vychutnat přímo při štědrovečerní večeři.

   

  Královský písař Janek a princezna Amálka myslí hlavně na různé legrácky a vylomeniny. Na hradě se chystá slavnost a vše se zdá zalité sluncem. Právě v tu chvíli se ale objeví temný mrak v podobě tří bohatých návštěvníků v čele s urozeným panem Dietrichem. Podivná krádež jejich truhlice plné drahých kamenů, ze které je obviněn Janek, uvede události do pohybu. Janek, aby si zachránil život, musí zmizet. Amálka, jejíž ruku si nárokuje Dietrich jako náhradu za ukradený poklad, ho brzy následuje. Společně musí najít pravého viníka loupeže, jejíž kořeny sahají hluboko do minulosti, odhalit záhadu tajemného znamení na Dietrichově paži i napravit jednu dávnou křivdu. Přitom oba zjišťují, že jsou si čím dál tím bližší, a láska na sebe nenechá dlouho čekat. Jenomže pronásledovatelé jsou jim v patách.

 • Tři oříšky pro Popelku

  Tři oříšky pro Popelku
  Autor: Jaromír Komárek, archiv
  TV Prima, středa 24. 12., 20.15 hod.

   

  Úspěšná česko-německá filmová pohádka z roku 1973 režiséra Václava Vorlíčka, v hlavních rolích s Libuší Šafránkovou jako Popelkou a Pavlem Trávníčkem jako princem. Bez ní by snad Vánoce ani nebyly těmi pravými Vánocemi.

   

  Popelka je milé hodné děvče bez matky a posléze i bez otce, který ji nechá napospas své druhé ženě a její dceři. Obě nemají Popelku rády a mimo jiné se jí snaží všemožně zabránit v tom, aby se zúčastnila plesu, na kterém si má tamní princ konečně najít nevěstu. Osud však Popelce přeje více než obě zlé ženy...

 • Kdyby byly ryby

  Kdyby byly ryby
  Autor: Rostislav Simek
  ČT1, čtvrtek 25. 12., 20.00 hod.

   

  Nová česká pohádka o tom, jak je důležité mít svého rybodlaka, a taky o tom, jak překonat osudovou kletbu i kouzla, která je snadné zneužít.

   

  Království tří rybníků postihla zlá kletba. Nadsmyslné bytosti odčarovaly ze zdejších rybníků všechny ryby, aby vytrestaly domýšlivého krále Boleslava. Jenže tento trest se obrátil především proti poddaným. Zmizení ryb, hlavního domácího produktu, je zbavilo tradiční možnosti obživy a zlikvidovalo jejich živnosti. Svou nespokojenost dávají stále hlasitěji najevo.

   

  I uvnitř královské rodiny se zahušťují vztahy. Králova dcera, princezna Lidunka, má úplně jinou představu o životě než její macecha. Chce navazovat na tradiční úlohu, kterou mladé ženy v tomto království vždy naplňovaly, ale stává se jednou z hlavních postav dění, v němž se o své místo na výsluní přetahuje několik vychytralých podvodníků. Nejvíc podfukář a zloděj Nikdáš, který nadsmyslným bytostem ukradl kouzelný proutek a má najednou v rukou velkou moc. V pravý čas se ale objeví mladý rybář Ludvík. Bude to právě on, kdo překoná kletbu, zachrání království a získá ruku princezny?

 • Mrazík

  1898255:gallery:true:trueTV NOVA, neděle 28. 12., 20.20 hod.

   

  Legendární ruská pohádka o pracovité Nastěnce, statečném, ale samolibém Ivanovi a lásce, která si poradí se zlou macechou stejně jako s mrazivým kouzlem berly Mrazilky.

   

  Bylo nebylo, žil kdysi stařeček, který měl hodnou a pracovitou dceru Nastěnku, jenže si vzal za ženu zlou, která je oba týrala stejně jako její rozmazlená dcera Marfuša. A protože Marfuša příliš krásy nepobrala, o to víc macecha nenáviděla půvabnou Nastěnku a přemýšlela, jak se jí zbavit, až ji nakonec jedné kruté zimy do lesa vyhnala a doufala, že tam zmrzne nebo ji vlci sežerou. V lese naštěstí pečoval o zasněžené stromy kouzelný Mrazík, strážce zimního lesa, car metelice a bouře. A ten, protože byl spravedlivý, pomohl Nastěnce a postaral se o ni. A ve stejný čas, ovšem na jiném místě zas, vydal se do světa pohledný silák Ivan. Loupežníky přemohl, s Ježibabou si poradil, ale Dědečka Hříbečka urazil, takže se stal medvědem a musel konat dobré skutky, aby získal zpět svou lidskou tvář. Však to všechno dobře znáte, vždyť s touhle pohádkou se na televizních obrazovkách setkáváte rok co rok už více než třicet let.

Klíčová slova:  vánoce, pohádky, televize
Diskuse ke článku
.