Středa 30. září 2020
Svátek slaví Jeroným, zítra Igor
Oblačno, déšť 14°C

DIVADLO: Marie Stuartovna

19. dubna 2010 | 14:30

DIVADLO: Marie Stuartovna v hlavní roli s Dagmar Veškrnovou - Havlovou

KDE: Divadlo na Vinohradech

KDY: 19., 23. a 28.4.2010

Německý básník Friedrich Schiller, jedna z největších osobností světové dramatické literatury, zasadil své drama Marie Stuartovna do zlatého věku Anglie, do doby vlády královny Alžběty I. Podle skutečné historické události  byla skotská královna Marie Stuartovna v roce 1587 obviněna ze spiknutí a z vraždy svého druhého manžela.

Schillerovo dílo sleduje politický a osobní souboj dvou žen v době Mariiny internace v Anglii a vrcholí v okamžiku, kdy Alžběta podepíše nad Marií rozsudek smrti. Je ale tento akt pro  anglickou královnu spíše politickým vítězstvím nebo morální prohrou?

Dagmar Veškrnová - Havlová jako Marie Stuartovna
Dagmar Veškrnová - Havlová jako Marie Stuartovna
Autor: archiv Divadla na Vinohradech

V hlavní roli Dagmar Veškrnová - Havlová

Konflikt dvou královen, mimořádně inteligentní a racionální Alžběty a vášnivé a vášně vzbuzující Marie Stuartovny není však výpravnou ilustrací dějinných událostí. Skrze strhující drama dvou odlišných ženských osobností otevírá Schiller téma věčného boje rozumu a citu, vášně a chladnokrevnosti, nemilosrdně odhaluje principy mocenských bojů a ptá se po důležitosti hodnot, jakými jsou čest, odvaha a bezesporu láska.

Schillerovo mistrovské dílo ve zcela novém překladu nastudoval kmenový režisér divadla Daniel Špinar. Divadlo na Vinohradech v inscenaci znovu uvítalo herečku Dagmar Havlovou.

Více informací o repertoáru divadla, podrobný program a fotografie z představení naleznete na www.dnv-praha.cz.

Dagmar Veškrnová - Havlová jako Marie Stuartovna
Dagmar Veškrnová - Havlová jako Marie Stuartovna
Autor: archiv Divadla na Vinohradech

Diskuse ke článku
.
Související články