Zářivě čisté nádobí | Pro ženy | Blesk.cz

Zářivě čisté nádobí

28. srpna 2008 | 11:28

Už vás unavuje neustálé drhnutí připálených hrnců a přismažených pánví? S našimi radami je umyjete mnohem rychleji, a navíc bez velké námahy.

Jde to i bez leštění
Nádobí a skleničky získají lesk i bez sušení a leštění. Po vyjmutí z očistné koupele je položte na mřížku, nechte okapat a volně uschnout. Zvlhčující látky obsažené v čisticím prostředku snižující povrchové napětí vody, takže po ní nezůstane ani stopa. Pokud i přesto chcete skleničky přeleštit, použijte utěrky z mikrovlákna. Dodají nádobí nádherný lesk.

Zázračná síla octa
Kartáček nebo houbička odstraňují skvrny spolehlivě. Špinavý porcelán s nimi ale nedrhněte, nebo vám na něm zůstanou rýhy a zničíte jeho lesk. Šálky, příbory a talíře namočte na noc do octové vody a ráno důkladně opláchněte v teplé vodě.

Pomůže kypřicí prášek
Dřevěné kuchyňské nádobí se běžným způsobem dokonale neumyje. Vařečky a kvedlačky namočte na pár hodin do mísy s vodou, ve které rozmícháte prášek do pečiva. Stejně tak namočte přes noc do tohoto roztoku zaschlé hrnce. Ráno je pak vydrhněte drátěnkou.

Se špinavým porcelánem si poradí ocet.
Se špinavým porcelánem si poradí ocet.
Autor: SHUTTERSTOCK.COM

Teflon si žádá zvláštní péči
Na nádobí s teflonovým povrchem drátěnkou nebo agresivní čisticí prostředky nepoužívejte. Poškrábala byste ho a úplně zničila. Teflonové nádobí proto naplňte vodou a nechte ji vařit tak dlouho, dokud se zaschlá špína neuvolní.

Méně je někdy více
Nejdůležitější rada pro začátek – použití velkého množství čistícího prostředku neznamená, že špínu odstraníte lépe. Ba naopak! Pěna, kterou velké množství přípravku vytvoří, zanechává na hrncích a porcelánu šmouhy. Už naše babičky věděly, že nejlepší je nejprve umýt veškeré skleněné nádobí. Použijte na něj jemný hadřík. Silné zabarvení od kávy či čaje v hrncích a konvicích dokonale odstraníte obyčejnou kuchyňskou solí.

Autor: bm, ola, duš
Související články