Úterý 28. května 2024
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Oblačno, bouřka 21°C

Marie Petrovová: Mluvit před lidmi zvládne každý, nesmí ale podcenit přípravu

Marie Petrovová, jedna z mentorek na konferenci Equal Pay Day
25. března 2019 | 06:00

Dosud jste se tomu úspěšně vyhýbala, ale najednou je to tady. Musíte něco říct před více lidmi. Je jedno, jestli budete prezentovat svůj projekt, čeká vás přijímací pohovor, musíte jednat s klienty nebo jen přednést návrh na třídní schůzce. Už teď vám buší srdce a v duchu se zadrháváte. Ale nemusíte! Stačí si osvojit pár strategií!

Je to zvláštní – tak přirozená věc jako mluvení, a řada dospělých z toho je vyděšená. Jenže – hovořit před ostatními se ve škole učí minimálně a většina z nás to řeší jaksi za pochodu. A přitom stačí osvojit si pár dovedností a správně si to „nastavit v hlavě“. Jak si osvojit přirozenou a sebevědomou komunikaci? Nejen tím se ve své praxi zabývá lektorka Marie Petrovová.

Jací lidé chodí nejčastěji na vaše kurzy?
Zlepšovat komunikaci chtějí úplně všichni, kteří s někým musí mluvit. Maminka, která se vrací z rodičovské do práce, manažer, který musí vysvětlovat výsledky nebo třeba mluvit s novináři, oba jsou vlastně v podobném stresu.

Může se sebevědomě mluvit na veřejnosti naučit každý?
Jsem přesvědčena o tom, že ano. Netvrdím, že se každý může stát táborovým řečníkem, který dokáže uhranout davy. Ale naučit se vystupovat s příjemným sebevědomím a bez arogance, to jde.

Jaké nejčastější překážky nebo bloky lidé mají?
Nejčastěji mluví o trémě. Z mé zkušenosti je to ale nejčastěji nedostatečná příprava. Nikoli z lenosti, ale spíš z toho, že klienti úplně nevědí, jak na to.

V nejbližší době vás lidé mohou vidět na konferenci Equal Pay Day. Jaké je její hlavní poslání?
Ženy v Česku pořád ještě berou výrazně méně než muži. To je téma, na které jsme jako první začali upozorňovat. Je dobře, že se o tom mluví čím dál více a hlasitěji.

Česká republika má druhý nejvyšší Gender Pay Gap (GPG = rozdíl v platech mužů a žen) v EU. Dá se říct, čím je to způsobeno?
Museli bychom jít poměrně daleko do historie, až k začátkům průmyslové revoluce, kdy se role mužů a žen výrazně oddělily. A pak pokračovat tím, jak se vyvíjely různé myšlenkové stereotypy. Když to hodně zjednoduším – nejsme zvyklí oceňovat službu, kterou žena (někdy samozřejmě i muž) poskytují rodině, a tím celé společnosti. Žena je pořád vlastně za své mateřství penalizována – nižším příjmem v aktivním věku, ale pak také nižší penzí. Ženy také berou méně, protože si o více peněz neumějí často říct. Práce s ženským sebevědomím – i to je jedno z poslání naší konference.

V jakých odvětvích jsou rozdíly nejvíce patrné?
Tradičně je to finančnictví. Obecně platí, že nejvyšší rozdíly jsou mezi lidmi s výučním listem a pak s vysokoškolským diplomem. U absolventů univerzit se nůžky otevírají nejvíce v intervalu 30 až 40 let: to je ta doba, kdy ženy rodí a pečují o malé děti.

Co mohou pro smazání rozdílů udělat samy ženy?
Vzájemně se podporovat, sdílet zkušenosti, učit se říkat si o to, co skutečně chtějí. A samozřejmě neustrnout a pořád na sobě pracovat. Doba, kdy nám jednou nabyté dovednosti stačily na celý pracovní život, je pryč. Jako bývalá rozhlasová redaktorka například umím skvěle stříhat zvuk nahraný na pásce. Ale koho to dnes zajímá? Možná nějaké muzeum… A pokud tam nechci skončit jako exponát (a to nechci), tak se pořád musím učit něco nového.

Pozvánka:

2 dny, které změní týdny, měsíce i roky

EQUAL PAY DAY 2019 – NEJVĚTŠÍ STŘEDOEVROPSKÁ KONFERENCE ŽEN

Kdy? 29. a 30. března

Kde? Clarion Congress Hotel Prague

Páteční konference s tématem FIREMNÍ KULTURA V ČASE ZMĚN HODNOT a sobotní Mentoring day u kulatých stolů.

Pojďme tvořit firemní kulturu respektující ty, kteří nezapadají do typického profilu nastaveného v minulosti. A jak zacházet spravedlivě (nikoli nutně stejně) se všemi talenty?

Pojďme sdílet zkušenosti pomocí mentoringu pro posílení sebevědomí a sebedůvěry.

Spojte se s nejreprezentativnější networkingovou akcí v ČR, buďte tou změnou.

Více informací a vstupenky na www.equalpayday.cz/program

Autor: Irena Sládečková
Video se připravuje ...