Úterý 20. února 2024
Svátek slaví Oldřich, zítra Lenka
Oblačno, déšť 8°C

Světoznámá panenka Barbie slaví 58. narozeniny. Víte, odkud pochází?

9. března 2017 | 00:00
Prezentace klienta |

Povinná výbava snad každé holčičky, panenka Barbie, oslaví 9. března narozeniny. Za dobu své existence si dokázala získat srdce jak dětí, tak dospělých. Svědčí o tom i fakt, že se počet prodaných panenek v prvním roce od uvedení na trh vyšplhal na rekordních 350 tisíc kusů. Po několika takto úspěšných letech přestala hračkářská společnost množství prodaných panenek počítat. Dlouhonohá kráska se stala inspirací pro nespočet hudebních hitů a filmů. Výběr těch nejlepších seriálů o ikoně dětských duší vysílá stanice Minimax v průběhu celého března.                     

První Barbie, západ versus východ             

Americká společnost Mattel představila první variantu plavovlasé panenky dospělých tvarů v roce 1959. Stalo se tak díky podnikatelce Ruth Handlerové. Inspirovaná německou panenkou dospělé velikosti Bild Lilli stvořila Ruth společně s designérem Jackem Ryanem postavičku, kterou pojmenovala po své dceři Barbara Millicent Roberts. První Barbie byla uvedena na trh 9. března 1959 a vyráběla se ve dvou variantách, jako blondýnka a brunetka, vždy oblečená do pruhovaného, černobílého plaveckého úboru. Ačkoliv měla americká Barbie odlišný obleček, s německou variantou toho sdílela až příliš. Spor řešil i soud, nakonec se celá záležitost uzavřela, když americká společnost zakoupila patentová práva na výrobu německé panenky. Přes počáteční faux pas má Barbie i v Německu své velké obdivovatele. Jednou z nich je Bettina Dorfmann, která je se svými 15 tisíci ‚bárbínkami‘ zapsána v Guinessověknize rekordů jako držitelka jejich nejobsáhlejší sbírky. 

Autor: Shutterstock

Panenka, kterou by chtěl každý

Popularitě se Barbie těšila od okamžiku, kdy ji společnost s hračkami vypustila na trh. V prvním roce od uvedení panenky se prodalo rekordních 350 tisíc jednotlivých kusů. Dnes se však odhady pohybují v řádech miliard, přičemž největší podíl má neoblíbenější model Totally Hair Barbie s vlasy až po kotníky. Panenka představila mimo jiné vlastní řadu kosmetiky, stala se námětem hitu devadesátých let Barbie Girl skupiny Aqua, je aktivní na internetu a sociálních sítích a účinkovala v desítkách filmů a seriálů. Naopak do bezchybného světa plastikové krásky se toužila dostat i kdejaká celebrita, své panenkovské postavičky se dočkala například modelka Twiggy, hokejista Wayne Gretzky, herečka Barbra Streisand nebo herci z upírské ságy Twilight.

Hvězdný život plastové celebrity

Barbie za svůj panenkovský život vystřídala více jak 150 profesí, z toho šestkrát kandidovala na prezidentku, třikrát letěla do vesmíru, dokonce se tam podívala dřív než Neil Armstrong a oblékla si téměř miliardu různých druhů šatů od věhlasných návrhářů jako Gucci, Versace, Vera Wang, Dolce & Gabbana či Givenchy. Její životní druh, celým jménem Ken Carson, byl vyroben v roce 1961. Tvořili spolu s dlouhonohou panenkou natolik skálopevný pár, že když hračkářská společnost oznámila v roce 2004 jejich rozchod, informovala o tom média napříč celým světem. Pobouřené majitelky populárních panenek dostály klidu až po sedmi letech, kdy se světoznámý pár dal opět dohromady. Mimo Kena čítá rodina blonďaté panenky více než 17 rodinných příslušníků a 43domácích mazlíčků, včetně 21 psů, 14 koní, 2 poníků, 6 koček, papouška, šimpanze, pandy, lva, žirafy, slona, zebry. Kromě zvířátek má Barbie samozřejmě i plno kamarádů, které je možné zhlédnout v průběhu celého března na stanici Minimax.

Autor: Shutterstock

Lidská panenka Barbie

Bezproblémový život plný nákupů, kosmetiky a večírků je snem nejedné dívky. Své o tom ví i takzvané lidské Barbie. Tyto slečny se nebojí ani skalpelu plastického chirurga jen proto, aby dosáhly tolik touženého vzhledu světoznámé plastové panenky. Pro kalifornskou modelku Blondie Bennettovou je panenkovský život doslova živobytím. Vydělává si totiž peníze prodejem fotek, na nichž pózuje jako Barbie. „Když se lidé ptají, proč chci být jako Barbie, odpovídám: A kdo by jí nechtěl být?“ vysvětlila svou přeměnu Bennettová britskému deníku Daily Mail. Lidské dvojníky má i životní druh dlouhonohé panenky Ken. Nejznámějším z nich je Brazilec Rodrigo Alves. Přeměna na vysněného opáleného svalovce díky zákrokům na plastické chirurgii mu trvala téměř 10 let a své tělo si pro jistotu nechal pojistit na 1 milion britských liber.

Barbie v číslech

• Za pouhou jednu vteřinu se na světě prodají 3 panenky
• Barbie je k dostání ve 150 zemích světa
• Dlouhonohá panenka se těší skoro 14 milionům likes na své FB stránce
• Nejdražší Barbie v historii stála $302 500, výtěžek byl věnován na výzkum rakoviny prsu
• 7 let trval rozchod Kena a Barbie
• Cena domu panenky v Malibu, pokud by byl reálný, je $16 000 000