Úterý 29. září 2020
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Oblačno, déšť 14°C

Parfémové mámení: Vonět jako Kleopatra, Afrodité nebo Napoleon?

5. března 2012 | 00:00
Prezentace klienta |

Na základě dochovaných záznamů se podařilo namíchat přesně takový parfém, kterým se voněla egyptská královna Kleopatra. Obsahoval myrhu, skořici, lotos nebo majoránku a dokonale podtrhoval krásu své nositelky. A jak voněl Napoleon nebo Marie Antoinetta?

Vůně je mocná zbraň. Každé ráno, když na zápěstí nebo za ušní lalůčky nanesete kapku vašeho oblíbeného parfému, rozehráváte celou bitvu smyslů a vjemů. Už odpradávna se za pomoci parfémů a vůní obětovalo bohům, a když se parfémy začali vonět i lidé, stal se z nich nepostradatelný luxus.

Soutěžte o luxusní víkend v Paříži s elegantním parfémem Crystal Glam l'Amour »

 

Jak správně aplikovat parfém?

Základní poučka zní: parfém kápněte na dobře prokrvená místa – za uši, na zápěstí, do loketních a podkolenních jamek, na krk. Nekombinujte více vůní najednou, pokud k tomu parfém není speciálně určený. Uvědomte si, že na oblečení a těle voní parfém jinak – lehčí vůně vynikne na oblečení lépe. Flakon nevystavujte horku a světlu. Vyzkoušet můžete třeba nový luxusní parfém plný kontrastů Crystal Glam l'Amour.

 

Kleopatra navoněla i svoje loďstvo

V starověkém Egyptě patřila příprava vonných olejů k tajnému umění a využívaly se dodnes oblíbené přísady – růže, lotos, jasmín, bazalka, máta nebo ambra. Samotná Kleopatra měla svůj vlastní parfém – pokud si ho chcete vyrobit, sežeňte si vonné oleje z myrhy, skořice, kardamomu, kosatce, lotosu, šafránu a majoránky. Vonět bylo tenkrát opravdu moderní – dokonce i plachty Kleopatřiných lodí byly napuštěny růžovou vodou.

Nový luxusní parfém Crystal Glam l'Amour od Fleur de Santé vás okouzlí vůní malin nebo čokolády.
Nový luxusní parfém Crystal Glam l'Amour od Fleur de Santé vás okouzlí vůní malin nebo čokolády.
Autor: Fleur de Santé

Ještě před Kleopatrou ovšem parfémům vládla řecká bohyně Afrodité – u řeckého dvora byly oblíbené hlavně lilie, kosatce, levandule nebo fialky. Každá část těla se dokonce voněla jinou vůní – tak třeba kolena měla vonět po mateřídoušce a řasy po majoránce. Právě v Řecku se také poprvé objevuje stoprocentně přírodní značková kosmetika prodávaná pod značkou Mehallium.

 

Objevte historii parfémů v Muzeu

Ve Francouzském městě Grass, kde Kateřina Medici nechala v 16. století postavit první chemickou laboratoř na výrobu parfémů, dnes stojí muzeum parfémů. Okolo kvetou levandule a růžové keře a uvnitř muzea objevíte 4000 let dlouhou historii parfémů včetně starodávných flakonů nebo suroviny, používaných k výrobě parfémů.

 

V Římě byly oblíbené růže, kterými se voněly urozené dámy i kurtizány – právě vonné látky jsou v mnoha kulturách považovány za významné afrodiziakum. Zmínky o tom najdete dokonce i v indické Kámasútře nebo ve starých spisech z Číny. Snad proto propadl vůním i Napoleon Bonaparte, který se lahvičkou kolínské denně snažil přehlušit zápach svých vysokých bot. Prý pak voněl po citronu a rozmarýnu.

Flakony jsou druhým nejdůležitějším atributem parfému a vždy na jejich tvaru velmi záleželo.
Flakony jsou druhým nejdůležitějším atributem parfému a vždy na jejich tvaru velmi záleželo.
Autor: Bas Driessen

Paříž: voňavé město parfémů

Netrvalo to dlouho a v dnešním městě parfémů, v Paříži, se parfém stal velmi žádaným luxusním zbožím. Nejnáročnější bylo zásobovat francouzský dvůr – Versailles se dokonce přezdívalo parfémový dvůr. Třeba milenka Ludvíka XV. Madame Pompadour utratila ročně za parfémy a kosmetiku půl milionu franků – investovala hlavně do květinových vůní. Marie Antoinetta měla dokonce královského voňavkáře a vozila si celý kufr s flakony.

Soutěžit o výlet do Paříže pro dva »

SOUTĚŽ

Vy se do romantické Paříže můžete vydat také – soutěžte o luxusní 3 dny v Paříži pro dva! Součástí zájezdu je také návštěva parfumérského domu nebo setkání s tvůrci parfému Crystal Glam l'Amour. Nechte se okouzlit vůní malin, ambry a čokolády!

Vyhrajte úžasný výlet do Paříže pro dva s novým parfémem od Fleur de Santé.
Vyhrajte úžasný výlet do Paříže pro dva s novým parfémem od Fleur de Santé.
Autor: Al Ianni