Pátek 8. prosince 2023
Svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav
Oblačno, déšť se sněhem -1°C

Šperky Elizabeth Taylor byly vydraženy za 116 milionů dolarů

14. prosince 2011 | 10:33

Šperky herečky Elizabeth Taylor, která letos v březnu zemřela ve věku 79 let, byly v úterý v New Yorku vydraženy za 116 milionů dolarů (2,3 miliardy korun).

Podle agentury Reuters se tak podařilo více než dvojnásobně překonat dosavadní aukční rekord pro jednu sbírku šperků. Organizátoři dražby očekávali celkový výnos zhruba 20 milionů dolarů, všech 80 nabízených šperků ale výrazně překročilo předpokládanou prodejní cenu.

Jak bude aukce vypadat, se ukázalo už při prvních položkách. Náramek, jehož prodejní cena se odhadovala na 30.000 dolarů, byl prodán za 326.500 dolarů. Jen o několik minut později se cena za zlatý a slonovinový náhrdelník s medailony vyšplhala na 314.500 dolarů, a náhrdelník tak překonal očekávání více než stokrát.

Vrcholem dražby se pak stal náhrdelník Peregrina, který tvoří vzácná perla ze

Vrcholem dražby se stal náhrdelník Peregrina, který tvoří vzácná perla ze 16. století, jež kdysi patřila Marii Tudorovně, a rubíny, diamanty a jiné perly od firmy Cartier.
Autor: profimedia.cz
16. století, jež kdysi patřila Marii Tudorovně, a rubíny, diamanty a jiné perly od firmy Cartier. Šperk v roce 1969 koupil herečce její tehdejší manžel Richard Burton za 37.000 dolarů a aukční síň Christie's očekávala, že se v dražbě prodá za dva až tři miliony dolarů. Nakonec se ale prodejní cena vyšplhala na 11,84 milionu dolarů, což je světový rekord pro dražený šperk s perlou.

Poslední položkou byl prsten s diamantem o 33,19 karátů, který Taylor dostala od Burtona v roce 1968. Prodal se za 8,8 milionu dolarů.
Autor: profimedia.cz
Výrazné překračování očekávané prodejní ceny trvalo až do konce dražby. Poslední položkou byl prsten s diamantem o 33,19 karátů, který Taylorová dostala od Burtona v roce 1968. Prodal se za 8,8 milionu dolarů, což znamenalo čtyřnásobek předpokládané ceny a stanovení nového rekordu ceny za karát při aukci nezabarveného diamantu.

Herečka, kterou proslavila 847775:gallery:true:truemimo jiné filmová role egyptské královny Kleopatry, se v minulosti nechala slyšet, že šperky, jež dostala od svých manželů, nepovažuje za trofeje. "Jsem tu, abych se o ně (šperky) starala a milovala je. Až zemřu a půjdou do dražby, doufám, že jim jejich kupec zajistí skutečně dobrý domov," uvedla ve svých pamětech z roku 2002.
Zástupci Christie's již dříve oznámili, že část peněz získaných při dražbě desítek šperků bude poukázána nadaci na boj proti nemoci AIDS, kterou Taylor založila.

Prodejem hereččiny sbírky šperků ale aukce jejích věcí nekončí. Dnes se budou dražit její šaty, včetně modelů, které na sobě měla při svých dvou svatbách s Burtonem. V únoru by pak aukční síň Christie's měla v Londýně uspořádat dražbu sbírky moderního umění, kterou Taylor shromáždila.

Autor: ČTK, lena