Středa 23. září 2020
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Oblačno, déšť 22°C

Kdy musíte kosmetiku vyhodit? Nejrychleji se kazí krémy a řasenka!

 • description
  description
  description
  description
  1. dubna 2015 | 06:00

  Zatímco u potravin s prošlou expirací neváháme a okamžitě spolehlivě míří do koše, u kosmetiky z nepochopitelných důvodů tak důsledné nejsme. Možná je to proto, že zkažené potraviny o sobě dají snadno vědět svým zápachem, každopádně dobu spotřeby byste u kosmetiky v žádném případě neměly podceňovat, protože vám může způsobit spoustu nepříjemných zdravotních problémů. Za jak dlouho od otevření byste tedy kosmetické produkty měla bez milosti vyhodit, i když jste je ještě nestihla úplně vypotřebovat?

 • Jak je to s datem spotřeby?

  Symbol doby použitelnosti na kosmetických přípravcích

   

  Kromě klasického "spotřebujte do", za nímž obvykle následuje časový údaj, do kterého výrobce doporučuje daný přípravek vypotřebovat, naleznete na obalech kosmetiky také symbol otevřeného kelímku s číslem a písmenem M. Právě tento symbol ukazuje, do kolika měsíců od otevření byste měla produkt spotřebovat.

   

  Pokud jste například 1. 1. 2015 otevřela pleťový krém, který má na obalu symbol s údajem 12M, měla byste ho spotřebovat do dvanácti měsíců, tedy do konce roku. A to i přesto, že jeho datum expirace je například 1. 5. 2017. Všechna líčidla se navíc vyplatí skladovat na chladnějším a suchém místě. Například koupelna, kde většina z nás skladuje svou kosmetiku, je naprosto nevhodná, protože je v ní příliš velké teplo a vlhko. Opalovací krémy pak klidně skladujte v lednici a před sezonou si raději vždy pořiďte nové. Po jak dlouhé době je lepší přípravek vyhodit a otevřít nový?

 • Pleťový krém

   

  Pokud chcete, aby vám pleťové krémy vydržely co nejdelší možnou dobu, nesahejte do nich prsty, ale dřevěnou nebo plastovou špachtličkou, kterou po použití snadno umyjete. Při kontaktu s prsty se totiž do krému snadno dostanou bakterie, které ho rychleji kazí. Lepší je proto vybrat si krém v pumpičce, ale těch je na kosmetickém trhu stále poměrně málo. Pleťový krém vám zpravidla vydrží jeden rok od otevření, ale pokud změní barvu, vůni nebo konzistenci dřív, bez váhání ho vyhoďte.

 • Make-up

  Dermacol, lanýžový hydratační make-up, 329 Kč, koupíte v síti drogerií nebo v prodejnách Dermacol
  Autor: archiv firem

   

  Tekuté přípravky mají obecně kratší datum spotřeby než ty pudrové. U make-upů je tak nejlepší vybírat si ty, které jsou balené v pumpičce. Má to hned dvě výhody. Jednak se k přípravku samotnému nedostane vzduch, takže nevysychá a netvoří žmolky, jednak pak produkt není v kontaktu s pokožkou, a nedostanou se tak do něj bakterie, které by se v přípravku množily a kazily by jej. Make-upy v pumpičce můžete bez problémů používat 18 až 24 měsíců. Ty, do kterých saháte rukou, raději vyhoďte už po roce používání.

 • Pudr

   

  U pudrů platí, že nejlepší je používat sypké, které vyklepáváte do víčka a nanášíte štětcem. Na kůži se totiž nalézá ochranný mastný film, který na kompaktní pudr vždy přenesete. Nanášení pudru labutěnkou není moc dobré, protože se zpravidla těžko čistí, a tak to většina žen ani nedělá. Pořiďte si hustý kosmetický štětec na pudr a každý týden jej vyperte v šamponu bez silikonů. Pokud dodržíte zásady správné aplikace, můžete pudry používat až 24 měsíců.

 • Řasenka

   

  Řasenka je produktem, který byste měla měnit nejčastěji. Vždy se proto vyplatí mít otevřenou pouze jednu. Trvanlivost řasenky nepodceňujte, nezapomínejte na to, že si ji nanášíte v těsné blízkosti očí, a s prošlou řasenkou tak riskujete nejrůznější záněty a oční infekce. Což je také důvod, proč byste řasenku nikdy neměla nikomu půjčovat a také byste si ji od nikoho neměla půjčovat. Za jak dlouho ji vyhodit do koše? Ideálně po třech, nejdéle ovšem po šesti měsících!

 • Rtěnka

   

  Díky svému složení má rtěnka poměrně dobrou odolnost a dlouhou dobu trvanlivosti. Musíte jen dodržovat pár základních pravidel. Nevystavujte ji vysokým teplotám, nepoužívejte ji, když máte opar nebo afty, a nepůjčujte si ji s kamarádkou. Snadno se na ni totiž přenesou bakterie nebo viry. Při dodržování těchto zásad můžete rtěnku bez starostí používat až 24 měsíců.

 • Oční stíny nebo tvářenka

   

  Oční stíny, stejně jako tvářenky, bronzery nebo pudrové rozjasňovače, jsou poměrně "nesmrtelné". Platí u nich jen to stejné, co platí u pudrů. Nanášejte je kosmetickými štětci, které každý týden vyperete, a pokud máte v oblibě pěnové aplikátory, jednou za 3 týdny je vyměňte za nové. Pak můžete tyto produkty používat až tři roky.

 • Lak na nehty

   

  Lepší než skladovat desítky lahviček různých odstínů je mít doma pár základních barev, jako jsou klasická červená, tělová růžová a 2 až 3 sezonní moderní odstíny, které po vypotřebování vyměníte za nové. I když by se mohlo zdát, že vám laky vydrží i několik let, pravdou je, že od prvního použití se jejich kvalita velmi rychle snižuje. Jak lak vysychá, houstne, tahá se a vytváří na nehtech nerovný povrch s bublinkami. Jeho výdrž přitom neprodloužíte ani skladováním v ledničce, ani naředěním odlakovačem. Po 9 měsících je nemilosrdně vyhoďte.

Diskuse ke článku
.