Úterý 23. dubna 2024
Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří
Oblačno 7°C

Češky překvapily: Za nejoblíbenější rtěnku nezvolily červenou ani růžovou

27. ledna 2015 | 00:00
Prezentace klienta |

Hlavně přirozeně. Tak uvažují české ženy, když rozhodují o stylu líčení svých rtů. Jako svůj nejoblíbenější odstín totiž zvolily rtěnku v pleťovém odstínu. Průzkum, kterého se v prvních dvou lednových týdnech roku 2015 zúčastnilo více než 9200 žen, zorganizovala kosmetická společnost AVON.

Účastnice průzkumu vybíraly z 20 odstínů a každá zvolila jeden, který jí z nabídky vyhovoval nejvíce. Přední příčky však neobsadily klasické červené ani moderní růžové odstíny. Na prvním místě se umístil odstín Honey Flower, který spadá do kategorie hnědých a pleťových barev. Na druhém a třetím místě skončily takzvané korálové, tedy oranžové odstíny Daffodil Petal a Peach Petunia.

„Češky tyto odstíny volí proto, že jsou maximálně nositelné, ať už do zaměstnání nebo ve volném čase. Získají tak svěží look bez toho, že by trpěly pocitem přehnanosti,“ uvedl vizážista celebrit Pavel Bauer s tím, že Češky tolik nepodléhají trendům, jako je to v jiných zemích. 

Vizážista celebrit Pavel Bauer
Autor: AVON

Podle průzkumu dokonce nehraje roli barva vlasů respondentek – zmíněné přirozené odstíny totiž opanují přední příčky u blondýnek, hnědovlásek, brunetek i zrzek. Pouze u černovlásek se na třetím a čtvrtém místě objevují červené odstíny, které se u žen s jinou barvou vlasů nacházejí až zhruba uprostřed žebříčku. „Černovlásky preferují výraznější odstíny, které jim sluší více než neutrální barvy, a to zejména kvůli jejich časté světlé pleti,“ dodal Bauer.

Mírné rozdíly v hlasování lze sledovat také z pohledu bydliště, přestože ve většině krajů zvítězily tři celkově nejoblíbenější barvy. Nejvíce se vymyká Liberecký kraj, kde se červený odstín umístil už na třetím místě a růžové odstíny na čtvrtém a šestém místě. Červené odstíny jsou oblíbenější také v Praze a Královéhradeckém kraji, zatímco ty růžové v Olomouckém, Plzeňském a Karlovarském kraji.

Průzkum zkoumal také preference barev podle křestních jmen, kde se daly vysledovat veliké rozdíly. K červeným odstínům inklinují Barbory a Eriky; k hnědým Hany, Ireny, Jarmily a Věry; ke korálovým Ivy, Kristýny a Radky a konečně k růžovým Ivany, Jiřiny a Michaely. 

Autor: AVON

Stejný průzkum proběhl souběžně také na Slovensku, a to s téměř stejnými výsledky.

Společnost AVON organizovala průzkum při uvedení nové rtěnky Ultra Colour Indulgence na trh. Vědci firmy vyvinuli jedinečné hydratační gelové složení bez obsahu syntetických vosků, a proto rtěnka na rtech zanechává pocit lehkosti. Rtěnka je v nabídce ve 20 šťavnatých odstínech od 22. ledna 2015.