Úterý 28. května 2024
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Oblačno, bouřka 21°C

Rozpraskané rty? Máme 6 tipů, jak je dát do pořádku

 • Vysušené a rozpraskané rty vám žádnou parádu neudělají. Dejte je do po řádku díky snadným tipů.
  28. října 2013 | 06:00

  Nastává období, kdy začínají trpět naše rty. Jejich jemné kůži nesvědčí vítr, změny teplot, když přecházíme ze zimy do vytopené místnosti a na jejich nepěkný vzhled má vliv i nedodržování pitného režimu a jejich časté olizování. Výsledkem jsou nejen nevzhledné šupinky, ale i bolestivé prasklinky. Jak ale dát rty do pořádku? A jak se dalšímu rozpraskání vyhnout? Máme pro vás tipy.

 • Hydratujte nejen z venku, ale i zevnitř


  ...
  Autor: Shutterstock
  Rty jsou takovým indikátorem nedostatečného pitného režimu, takže pokud vám osychají a praskají, pak věřte, že byste se měli napít. Ideální množství tekutin, mezi které patří čistá voda, bylinné čaje a ředěné ovocné či zeleninové šťávy, kterou byste měli během podzimu a zimy vypít je 2,5 litrů vody.
 • Potřebujete dostatek vitamínu B


  Vlašské ořechy jsou zdravé
  Autor: profimedia.cz
  Nedostatek vitamínu B se nejprve projeví na špatném stavu vaší pokožky a může být příčinou šupinatých nebo dokonce bolestivě rozpraskaných rtů. Proto do svého jídelníčku zařaďte dostatečné množství ořechů, luštěnin, masa a čerstvé zeleniny.
 • Neolizujte si rty


  rty
  Autor: Shutterstock.com
  Olizování rtů je vůbec to nejhorší, co můžete jejich jemné pokožce udělat. Po chvilkové úlevě od jejich suchosti bohužel následuje palčivější bolest a horší stav. Sliny, které se z povrchu rtů vypařují, obsahují trávicí enzymy, a ty rty ještě více vysouší.
 • Dejte rty do pořádku peelingem


  Nepodceňujte péči o zuby a zbavte se zlozvyků, které je ničí.
  Autor: Shutterstock.com
  Suché a rozpraskané rty nevyléčíte, dokud je nezbavíte suchých šupinek odumřelé kůže. Na pomoc si vezměte měkký zubní kartáček a krouživými pohyby jím obrušujte rty. Začněte od středu rtů k jejich koutkům. Rty zároveň pěkně namasírujete a prokrvíte, takže budou pak lépe vstřebávat pečující prostředky.
 • Domácí léčba medem


  Autor: 
  Med je ideální a nepřekonatelný lék na rozpraskané rty. Naneste jeho tenkou vrstvu rovnoměrně na ústa a nechte 20 minut působit. Nakonec omyjte teplou vodou. Nakonec naneste lékařskou vazelínu.
 • Okurková maska


  Okurková voda
  Autor: Shutterstock.com
  Skvělé léčebné účinky má i obyčejná salátová okurka. Nastrouhejte na jemno okurku a naneste na rty. Nechte působit 20 minut, pak sundejte, osušte a naneste vazelínu nebo jelení lůj.

Klíčová slova:  zdraví, krása, rty, med, okurka, voda, pitný režim
Diskuse ke článku
.