Velká prsa: Na co je potřebujeme? | Pro ženy | Blesk.cz

Velká prsa: Na co je potřebujeme?

25. října 2009 | 05:00

Ať muži říkají, co chtějí, pohledu na velká ženská ňadra nedokážou odolat. Jako by je k nim přitahoval magnet. Ženy s kyprým hrudníkem však jsou v přírodě výjimkou. Co na nich muži mají? Proč je lákají a proč jsou velká ňadra možná zbytečná?

Různé evoluční teorie nastiňují možnosti odpovědí na tuto otázku. Nejdůležitější příčinou růstu prsou, jak se domnívají antropologové, je vzpřímená chůze. Když se totiž člověk dostal ze všech čtyř do vzpřímeného postoje, zmizela najednou vagína mezi nohama a už nebyla tak lákavá jako předtím.

A tak musela převzít jiná část těla funkci erotického lákadla. Ujala se toho právě prsa, která se nacházejí přímo na očích roztoužených samečků. Aspoň tak to tvrdí americký evoluční badatel Desmond Morris.

Prsa vysílají poselství
Také ženská prsa mohou vysílat signály, které se dají různě vykládat. Evoluční biolog Morris při této své teorii vychází čistě ze sexuálního pozadí. „Opravdu sexy je jen ta žena, která má křivky,“ tvrdí. I opičí samičky signalizují chuť na sex pomocí křivek – ovšem kroucením zadku, když se pohybují po čtyřech. Samečky to přímo dráždí k akci. „ Stejně tak prsa žen vysílají silné sexuální signály a navíc mohou atakovat muže z bezprostřední blízkosti,“ říká Morris. Jako vnější znak pro ženskost a sex vybrala příroda podle něj právě tuto část těla.

A není to jen přitažlivost, co muže přiměje k akci – k seznámení se s podobně obdařeným ženským protějškem. Plná a velká prsa také signalizují mateřské kvality. „Velké poprsí dává tušit, že žena bude mít dost mateřského mléka a uživí tak snadno své potomky,“ píše ve své knize Třetí šimpanz evoluční vědec Jared Diamond. Přesto jsou tyto teorie podle biologie ve skutečnosti neopodstatněné.

O zdraví, plodnosti nebo mateřském pudu velikost košíčků podprsenek jejich nositelek totiž vůbec nevypovídá. Je jedno, jestli je poprsí tvaru hrušky nebo jablka, jestli je malé nebo velké, zda jsou bradavky tmavé nebo světlé. To, jak bude užitečné při kojení, vůbec nezáleží na vnějších znacích. Nedá se přece říct, že jen velká prsa zaručí zdravý vývoj kojence.

Pozor na kulatá!
Podle antropoložky Gilian Bentley z University College v Londýně poprsí nefunguje jen jako atak na muže. „Myslím, že při vědeckém hodnocení jejich funkce jsme zaslepeni posedlostí považovat je jen za sexuální objekt. Bylo by to nevědecké, protože v různých kulturách mají různou důležitost.

Například tam, kde ženy chodí s nezakrytým poprsím, není prostor k fantaziím, a proto nemají takový erotický význam,“ tvrdí antropoložka.
Bentley má také svůj názor na velká kulatá prsa. Pro muže je tento tvar nejpřitažlivější, ale pro novorozence je přímo dusivou pastí. Lahvička s dudlíkem jim tolik netlačí na nos a pusu, takže je pro ně pohodlnější. „Přidušení ale nehrozí například u opic, jejichž mláďata mají vlastně předsunutou bradu, s níž se lépe dostávají k prsu a také mohou lépe dýchat,“ míní Gilian Bentley.

Proč ale mužské pokolení tolik fascinuje pohled na velká prsa? Podle amerického vědce Roberta T. Francoeura z Dickinsonovy univerzity v New Jersey to má jen málo společného se sexuálním pudem. Jde spíš o chemii. „Velká prsa jsou jakýmsi upozorněním na velké množství ženského hormonu estrogenu a menší hladiny testosteronu,“ říká tento vědec. Testosteron je ovšem hormon, který zvyšuje touhu u žen. Proto svůj handicap majitelky malých prsou vyrovnávají aktivitou.

Malá, nebo velká?
Jsou tedy velká prsa přebytečná? Možná by se to dalo vysvětlit jedním experimentem, který uskutečnila americká badatelka Nancy Burley. Samečkům ptáčka zebřičky nasadila červené a bílé kloboučky z peří. Nechala na ně reagovat samičky. Ty jednoznačně daly přednost samečkům s bílými kloboučky. Proč, to žádný vědec neuměl vysvětlit. Možná to tak je i s ženským poprsím. Zkrátka se líbí, je hezké, ale nikdo neumí vysvětlit, proč je to tak důležité.

Autor: Zuzana Pšenicová