Toužíte řešit problémy bez rozčilování, sršet nápady a neznat únavu? Pak pozorně naslouchejte svým biologickým hodinám. Odborníci na chronologii, tedy vědeckou disciplínu, která se zabývá biorytmy, tvrdí, že pak vám bude mozek šlapat jako dobře namazaný stroj.
Ale pozor! Kdo se chce se svými biologickými hodinami poprat a donutit tělo i mozek fungovat bez ohledu na jejich potřeby, může počítat s problémy. Podle odborníků se mu tělo »pomstí« stresem, depresemi, neurózami, problémy s trávením, nebo dokonce infarktem či mozkovou mrtvicí. V lidském těle ale netiká jen jeden budík. Podobné, ale menší budíčky tikají třeba v srdci, v plicích, ledvinách nebo žaludku. A třeba právě tenhle budíček dává povel ke »kručení v břiše«, když je žaludek prázdný a má hlad. Všechny malé budíčky má ale na povel vrchní budík. Společně pak rozhodují o tom, jestli se právě teď budeme skvěle soustředit, nebo bude nutná pauza.
A i když každý nás své vnitřní hodiny seřízené trochu jinak, určité hodiny platí pro všechny. Vážné pracovní problémy se vyplatí řešit dopoledne, rutinní věci po obědě a před večeří využít toho, že naše ruce jsou nejšikovnější.
Co jsou biologické hodiny
Biologické hodiny jsou vnitřní hodiny, které jdou svou vlastní cestou a tikají bez ohledu na naše potřeby. Nezajímá je letní nebo zimní čas a rozhodně je nemůžeme nechat seřídit u hodináře podle toho, jak potřebujeme. Zdědili jsme je po předcích a »natahuje« je pravidelné střídání světla a tmy. Tikají zhruba ve čtyřiadvacetihodinovém rytmu a svými ručičkami řídí všechny procesy v těle. Nezajímá je, co chceme nebo potřebujeme, a bojovat s nimi se nevyplácí. Ale co můžeme, je využít je ve svůj prospěch. Stačí, když jim budeme naslouchat a řídit se podle nich. Trochu pohnout ručičkami ale jde. Stačí vsadit na pravidelnost. Ideální je vstávat i chodit spát ve stejný čas. Organismus si za nějaký čas na pravidelný rytmus zvykne, a dokonce prý nebudete potřebovat ani budík. Vaše tělesné hodinky vás probudí samy. A právě to je podle odborníků velmi důležité. Drnčící budík vás totiž často probudí, když na to není tělo ještě připravené a zbytečně se v něm zvyšuje stres.
Šidit hodinky se nevyplácí
Ignorovat své vnitřní hodinky se nevyplácí. Ale co dělat, když pracujete na směny a musíte dřít, i když hodinky rozkazují: Zalehnout! Rada je jednoduchá. Nepodceňujte svůj zdravotní stav a choďte na pravidelné prohlídky k lékaři. Snaha zpozdit nebo zastavit biologické hodiny totiž zvyšuje riziko, že propadnete alkoholu či budete brát ve velkém léky na uklidnění nebo na spaní. Zvlášť ohrožení jsou diabetici či lidé s nemocemi srdce, kteří by se měli sledovat obzvlášť pozorně. Práce na směny a život »proti ručičkám hodin« totiž může průběh jejich nemoci zhoršit.
Sova, nebo skřivánek?
Každý člověk má své biologické hodiny nařízené trochu jinak. Zatímco někomu to nemyslí před devátou ráno, další má mozek nastartovaný o sedmé. Abyste se svými hodinami tikali v pěkné shodě, je potřeba odhalit, jak fungují právě ty vaše. Jak na to? Pár týdnů se zkuste pozorovat a pište si, kdy jste nejvíc unavení a kdy vám jde práce sama od ruky. Podle svých výsledků si pak můžete (pokud je to možné) práci zorganizovat tak, aby co nejlépe vyhovovala vám i vašim biologickým hodinám. V době, kdy vám mozek jede naplno, si tak naplánujte důležité schůzky a porady, a rozhodně se nezdržujte nudnou rutinou. Naopak, když jste v útlumu, tak toho využijte k vyřizování věcí, které nevyžadují vaši plnou pozornost.
BIORYTMY RADÍ:
|