Sobota 20. dubna 2024
Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Zvrací 60krát denně. Lékaři jí nevěřili, že není anorektička

Video se připravuje ...
Hannah trpí nemocí, kvůli které zvrací a drasticky ztrácí váhu. Pomoci může jen operace.
VIDEO: Youtube.com_Caters Clips
30. března 2017 | 06:00

Šestadvacetiletou Hannah Leffler z britského Little Suttonu začaly před dvěma lety trápit trávicí potíže. Dívka zvracela až šedesátkrát denně. Lékaři si mysleli, že trpí poruchou příjmu potravy, a nevěřili jí, když tvrdila, že to tak není. Po dlouhých měsících nakonec stanovili správnou diagnózu – gastroparézu, neboli ochrnutí žaludku. Britka je nyní napojena na trubici, pomocí které přijímá živiny, a věří, že se jí povede sehnat peníze na operaci, která by ji vrátila zpět k normálnímu životu.

„Obrátilo mi to život vzhůru nohama. Nemám vůbec na nic energii a neustále musím být v dosahu toalety. Nemůžu ani chodit do práce.

Autor: Profimedia.cz
Dřív jsem závodně plavala a běhala, teď mám potíže vyjít schody. Jsem úplně jiným člověkem, než jsem bývala před pár lety, a zoufale chci svůj život zpátky,“ popsala v rozhovoru pro mojezdravi.cz Hannah.

První nadměrné záchvaty zvracení se u ní objevily v dubnu 2015. Záhy začala být dehydratovaná, ztrácela na váze a trpěla bolestmi břicha. Vyhledala proto lékařskou pomoc, z nemocnice ji však druhý den propustili.

Vzhledem k tomu, že problémy přetrvávaly, opakovaně se tam vracela. Přitom jí nejdřív bylo řečeno, že to je zácpa, pak menstruační bolesti, a nakonec lékaři její matce sdělili, že dcera trpí poruchou příjmu potravy. Zdravotní sestra ji dokonce v noci hlídala, aby se ujistila, že si zvracení nevyvolává sama.

Obrat nastal v červnu, kdy zkolabovala v domě svého přítele a záchranka ji opět odvezla do nemocnice. V následujících pěti měsících prošla řadou testů a vyšetření, které nakonec odhalily, že trpí gastroparézou.

Nosí dětské oblečení

Autor: Profimedia.cz
Gastroparéza je porucha vyprazdňování žaludku, jídlo v něm zůstává nadměrně dlouhou dobu.

„Teď žiju s trubicí, která mi vede přes nos přímo do střev. Každodenně trpím nevolnostmi. Když mám špatný den, zvracím až šedesátkrát. Také musím brát minimálně 50 léků každý den. Od začátku nemoci jsem zhubla o 12 kilogramů. Dřív jsem nosila oblečení velikosti 10 (odpovídá evropské velikosti 38), teď nosím věci pro deseti- až jedenáctileté děti,“ popsala své utrpení našemu portálu.

Podle jejího konzultanta by byla řešením operace, při které by jí do těla byl zaveden gastrický stimulátor. Ten by do žaludku vysílal elektrické impulzy, čímž by ho přiměl k činnosti. Zákrok vyjde na 20 tisíc liber (necelých 620 tisíc korun), pojišťovna však žádost zamítla. Přátelé Hannah proto založili stránku www.youcaring.com/help_hannah, kde mohou lidé na operaci přispět.

Víte, jak poznat anorexii? Čtěte na mojezdravi.cz.

Autor: Zuzana Svobodová