Právnička radí | Pro ženy | Blesk.cz

Právnička radí

9. ledna 2006 | 10:00

Po rozvodu jsem se s dětmi odstěhovala a manželovi zůstal družstevní byt. Jak to bude s bytem po jeho smrti?

Po rozvodu před 15 lety jsem se s dětmi odstěhovala a manželovi zůstal družstevní byt. Bydlí v něm už asi 12 let se svojí družkou, která je tam trvale hlášena. Družka vlastní rodinný dům, v němž bydlí její rodiče. S manželem máme dvě děti. Co by bylo s družstevním bytem po manželově smrti, když je v bytě hlášena jen jeho družka. ALENA Předpokládám, že k bytu vzniklo manželům právo společného nájmu, a že po rozvodu nebylo toto právo zrušeno. V případě úmrtí bývalého manžela byste se v takovém případě stala právě vy samostatnou nájemkyní bytu a samostatnou členkou družstva, a to podle § 707 odst. 2 Občanského zákona. V rámci dědického řízení byste pak byla povinna vyplatit vašim dětem každému čtvrtinu tržní hodnoty členského podílu v družstvu (vycházím z toho, že by nikdo jiný nebyl oprávněný uplatňovat dědická práva). Nahlášení družky k trvalému pobytu v bytě jí žádná práva k tomuto bytu v uvedeném případě nezakládá, takže by byla povinna byt vyklidit, obzvlášť za situace, kdy je vlastníkem rodinného domu.

Související články