Pondělí 27. května 2024
Svátek slaví Valdemar, zítra Vilém
Oblačno, bouřka 23°C

Zahnul vám? Kdy má cenu mu odpustit a jak to udělat?

 • ...
  26. října 2016 | 06:00

  Někdy stačí jedna náhodně objevená textová zpráva a vy najednou zjistíte, že vás partner podvádí. Během chvilky se ocitnete uprostřed zuřící bouře a zažijete otřes. Týká se to toho, kdo je zrazený, ale i toho, kdo se dopustil nevěry. Co dál? Pokud se rozhodnete, že váš vztah ještě neumřel a stojí za to v něm pokračovat, pak vás čeká dlouhá cesta. A hlavně – odpuštění. Jak nevěrníkovi odpustit? A jde to vůbec?

 • Proč je odpuštění tak důležité?

  ...
  Autor: Shutterstock

  Odpuštění je nejdůležitější krok v případě, že chcete, aby vztah dál pokračoval. Samozřejmě dřív, než to uděláte, se s chladnou hlavou rozhodněte, jestli vám za to ten člověk stojí. Pokud jste si odpověděli, že ano, pak se připravte na to, že odpuštění je jednou z nejtěžších a nejcitovějších věcí, které budete muset kdy udělat. Podle průzkumů americké agentury BVA by 61 % žen svému partnerovi nevěru odpustilo. Na rozdíl od mužů, kde 48 % z nich se domnívá, že podvádění není možné partnerovi odpustit. Všichni ale svorně říkají, že kromě obnovení důvěry je odpuštění jedním z nejdůležitějších faktorů obnovy partnerského vztahu po nevěře.

 • Co odpouštějící nemá dělat?

  ...
  Autor: Shutterstock

  Odpustit neznamená zapomenout nebo dělat, že se nic nestalo. Taky to neznamená, že budete potlačovat hněv, zášť, bolest, ztrátu důvěry v partnera nebo negativní pocity vůči němu. Nasadit úsměv a uvnitř trpět není dobrá cesta. Odpustit neznamená, že se nikdy nebudete na partnera zlobit nebo že nebudete pociťovat rozhořčení. Cílem není začít se zabývat něčím jiným, aniž by došlo ke změně. Jak říká Christophe Fauré, specialista na partnerské vztahy: nemáte zavírat oči nebo snižovat účinky toho, co se stalo, a nechávat tak druhému možnost další nevěry. Nelze akceptovat konání osoby, která se nás dotkla, aniž by to mělo pro ni nějaké důsledky. Odpustit taky neznamená, že jste slaboši nebo dobromyslní hlupáci.

 • Kdy není odpuštění možné?

  ...
  Autor: Shutterstock

  Někdy je ale odpuštění nereálné. Například když podezíráte partnera, že pokračuje v mimomanželském vztahu, ačkoli tvrdí, že ho ukončil, pak odpuštění není možné. Odpuštění taky není možné, pokud vás partner podvedl v začátku vašeho vztahu, nebo tehdy, když to není první nevěra. Stejné je to i v situaci, kdy sice milenecký vztah ukončil, ale jeho postoj k možné rekonstrukci vztahu je velmi ambivalentní. Když přetrvává pocit nebezpečí a podvedená osoba musí být pořád ve střehu, je to neslučitelné s odpuštěním. Odpuštění taky není možné, když nevěrný partner nedává najevo žádnou empatii.

 • Kvůli čemu má smysl odpustit?

  ...
  Autor: Shutterstock

  Samozřejmě že každý vnímá nevěru jinak. Někdo považuje za nevěru i obyčejné flirtování s erotickým podtextem, jiný polibek, někdo až sex. Každopádně odpustit lze v těchto případech:

  • Pokud šlo o chvilkovou nerozvážnost a jednorázový úlet. Možná se to stalo na firemním večírku, možná v tom byl alkohol, možná… I když neexistují žádné omluvy pro podvádění, pokud se to stalo jednou, mohli byste odpustit.

  • Pokud nevěrný partner vyjadřuje skutečnou lítost a dělá vše pro to, aby vám ukázal, že mu je všeho líto a že svého činu lituje.

  • Pokud máte pocit, že se ho ještě nechcete vzdát, a víte, že jinak je to skvělý člověk, kterému chcete dát šanci.

  • Pokud jste měli dlouholetý, zdravý, intimní vztah. I když váš partner, který vám byl nevěrný, to tak nemusí aktuálně cítit, síla vašeho vztahu může být záchrana.

 • Jak odpustit?

  ...
  Autor: Shutterstock

  Chcete skutečně odpustit? Pak se musíte vzdát statusu oběti. Někteří podvedení neustále setrvávají v téhle roli a kvůli tomu se nemůžou pohnout dál. Velká nástraha odpuštění je v tom, že se spousta lidí snaží odpustit co nejrychleji a povrchně – jen aby se všechno dostalo do starých kolejí. Jasně, bojíte se rozhovorů a konfliktů, které jdou do hloubky. Jenže rychlé odpuštění neumožňuje, abyste zapracovali na svém hněvu. Rychlé odpuštění může taky v nevěrné osobě vyvolat pocit, že nevěra nebyla závažná a že to třeba může zkusit znova. Odpuštění je proces, který trvá. Na to se musíte připravit – a nevěrný partner taky.

 • Co znamená odpustit?

  ...
  Autor: Shutterstock

  • Vyjádřit zřetelně svou bolest a své emoce, pokusit se toho druhého moc neobviňovat ani neurážet, prostě mu jen říct, jak se cítíte.

  • Jasně říct, co od nevěrného partnera očekáváte a co můžete a nemůžete nadále tolerovat.

  • Jasně mu říct, co odpustíte.

  • Odpustit znamená taky odvahu vykonat symbolické akty odpuštění.

  • Akceptovat, že už se nebudete vracet k tomu, co se stalo, a zaměřit se na budoucnost.

  • Nevěrný partner by měl vyjádřit, co by chtěl, abyste mu odpustili.

  • Nevěrný partner by se měl omluvit za bolest, kterou vám způsobil, a výslovně vás požádat: Prosím, odpusť mi!

  • Nevěrný partner by měl vykonat konkrétní skutky, které odpuštění pomůžou.

 • Jak poznáte, že došlo k odpuštění?

  ...
  Autor: Shutterstock

  Proces odpuštění vyžaduje zapojení obou partnerů, i když dost často si lidé myslí, že odpuštění je úkolem jen toho, komu bylo ublíženo. Každý musí vyjít tomu druhému vstříc, jinak to nebude fungovat. Odpuštění je proces naplněný skutky a slovy usmíření, láskyplnosti, pozornosti a znovunalezení intimity. A jak poznáte, že došlo k odpuštění? Když ani v jednom z vás nepřetrvává pocit utrpení a když spolu oba můžete mluvit o "tom" období uvolněně nebo s humorem.

Autor: aši
Klíčová slova:  vztahy, nevěra, láska a vztahy, odpuštění
Diskuse ke článku
.