Dlouhodobá karanténa je velká psychická zátěž. Náš běžný život se dostává do úplně jiných kolejí, které jsou velmi omezené.
„Všem je nám najednou tak nějak úzko, každé zakašlání nás k smrti vyděsí, symptomy nákazy cítíme tak trochu všichni ve svém těle, i když jsme zdrávi. Máme strach o sebe, o své blízké, ale i o své živobytí. Tak nějak se nám rozmazala celá budoucnost a život najednou nemáme úplně ve svých rukou. Je to situace, kterou nikdo z nás nečekal, málokdo ji zná, snad už jen válečná generace má s tak hromadným ohrožením své zkušenosti,“ popsala pocity společnosti terapeutka Lenka Matoušová a dodává, že karanténa logicky vyvolává spoustu emocí.
Napadání blízkých a bouřlivé hádky
„Z pocitů ohrožení, úzkosti a strachu vznikají neadekvátní bouřlivé reakce, a to navíc vůči těm, kteří jsou nám nablízku. To vše je normální, když čelíme tak vysoce stresující a neznámé situaci. Nebude to lehké,“ varuje odbornice na partnerské vztahy.
Souhlasí s ní i hypnoterapeut Martin Jan Šverma. „Kvůli hektickému životnímu stylu nejsme zvyklí trávit více času se svými blízkými, než je nezbytně nutné. Proto může po několika dnech vzájemného a intenzivního soužití docházet k různým názorovým a partnerským neshodám. Lidé nejsou zvyklí ve vztahu komunikovat.“
Lenka Matoušová uznává, že jakákoli stresující situace přispívá k tomu, že jsme mezi sebou trochu podráždění a nevrlí. „Za normálních okolností
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.