Pátek 25. září 2020
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Oblačno, déšť 22°C

Manželská postel škodí vašemu zdraví!

10. září 2009 | 10:58

Manželství prospívá zdraví a prodlužuje život. Ano, tvrdí britští experti s dodatkem, že pouze tehdy, když partneři nesdílejí lože.

Společné spaní na jedné posteli či v jedné místnosti totiž často s sebou nese nekvalitní spánek, protože dvojice se vzájemně během noci budí.

A právě kvalitní nerušený spánek je velmi důležitý pro celkové zdraví a dlouhověkost.

„Většina dvojlůžek má podle našich průzkumů jen 140 centimetrů v průměru, což je o deset centimetrů na osobu méně, než má dítě na jednolůžku,“ tvrdí expert na spánkovou hygienu doktor Neil Stanley z Norwich University.

„A k tomu si přidejte, že vás partner v noci kope, bouchá, chrápe a budí při vstávání na toaletu, pak není divu, že nemáme v noci kvalitní spánek,“ dodal ke své teorii oddělených ložnic doktor Stanley.

Podle jedné studie trpí partnerské dvojice, které společně sdílejí lože, až o 50 procent více poruchami spánku.

Člověk není historicky uzpůsoben k tomu, aby s někým sdílel lože, podotýká Stanley, který spí odděleně od své ženy. Moderní tradice manželských postelí začala podle něj až v době průmyslové revoluce, kdy se lidé stěhovali do přeplněných měst, kde se začal projevovat nedostatek prostoru.

Před viktoriánskou érou nebylo neobvyklé, že manželské páry spaly odděleně. A ve starověkém Římě byla manželská postel místem sexuálního setkávání, ale nikoli spánku.

Dnešní lidé by tak podle Stanleyho měli zvážit stejný postup: "Jde o to, co komu vyhovuje. Pokud spíte společně a oba máte dobrý spánek, tak nic neměňte. Ale v opačném případě se změny nebojte. Všichni víme, jak to chodí, po chvíli mazlení prostě člověk řekne, jdu spát a obrátí se na svou stranu postele. Tak proč se v této chvíli neodbatolit o kousek dál?"

Špatné spaní způsobuje podle Stanleyho deprese, srdeční nemoci, plicní poruchy, dopravní nehody a rozvody, přesto byl spánek jakožto důležitý předpoklad zdraví dosud opomíjen.

"Lidé si spíš myslí, že spí dobře, když jsou s partnerem, ale existují důkazy, že je tomu naopak," říká sociolog Robert Meadows z university v Surrey. Z jeho studie založené na pozorování čtyřiceti párů vyplynulo, že když manželské dvojice sdílejí postel a jeden z nich usne, existuje padesátiprocentní šance, že jeho podřimujícího partnera to bude rušit.

Jenže, s názorem odborníka na spánkovou hygienu ne zcela souhlasí psychologové, podle nichž spaní na jedné posteli posiluje intimitu mezi partnery.

„Intimita je dobrá pro emocionální zdraví, ale kvalitní spánek je dobrý pro fyzické a mentální zdraví,“ odráží útok Stanley s tím, že spánek je zcela sobeckou záležitostí, kterou stejně nemůžeme s partnerem sdílet. A těm, kteří nechtějí spát v oddělených ložnicích, nabízí alespoň oddělené postele. I tento malý krok prý výrazně přispěje ke zkvalitnění spánku a posílení zdraví.

Navzdory těmto zjištěním ale páry jen nerady spí odděleně. Podle statistik spí v oddělených místnostech pouhých osm procent dvojic ve věku 40 až 50 let, uvedla britská média.

Autor: Famous, ČTK
Klíčová slova: žena;postel;zdraví;
Diskuse ke článku
.