Čtvrtek 23. května 2024
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno, déšť 19°C

5 geniálních triků na rychlý a efektivní úklid domácnosti

Uklízejte s úsměvem
19. dubna 2024 | 06:00

Udržení domácnosti v perfektním stavu je mnohdy nedostiženým snem, zvlášť pokud máte doma děti. Připravili jsme pro vás 5 triků, díky kterým bude vaše domácnost vypadat bezvadně každý den a nebudete se stydět, když vás překvapí nečekaná návštěva.

1.      Systém s koši nebo taškami

Připravte si koše nebo tašku pro každou místnost a při rychlém úklidu do nich posbírejte vše, co nepatří do dané místnosti, ať už to jsou kusy oblečení nebo hračky. Po úklidu jednotlivé předměty rozdělte tam, kam patří. Tento systém se vám bude hodit, i když přijde nečekaně návštěva a potřebujete rychle uklidit.

2.      Multifunkční a šetrné přípravky

Používejte univerzální a ekologické čisticí prostředky, které fungují na většinu povrchů, abyste nemuseli během úklidu měnit přípravky pro různé úkony. Na úklid celé domácnosti si vystačíte s jedlou sodu a bílým octem. Bílý ocet je skvělý nejen na čištění, ale také na dezinfekci, jeho účinků využijte zejména při úklidu podlahy, kuchyňské linky i čištění toalety. Jedlá soda zase zbaví zápachu ledničku, vyčistí pračku nebo vrátí lesk spotřebičům z nerezu.

3.      Speciální utěrky

Aby byla vaše domácnost dokonale čistá, pořiďte si kvalitní hadřík z mikrovlánka. Tento typ utěrek je extrémně savý a hodí se na celou domácnost, pomůže s vyčištěním nerezových ploch, naleští okna a vypucuje povrchy jako lak, dřevo, plast i zrcadla. Po úklidu ho jednoduše vyperte v pračce na 60 stupňů.  

4.      Vytvořte si seznam

Pokud máte problém udržovat pořádek, vytvořte si seznam činností a drobných úkonů, které je potřeba udělat každý den. Jedině tak váš domov zůstane čistý, a vyhnete se tak celodenním víkendovým neoblíbeným úklidům. Na konci každé činnosti, si ji nezapomeňte odškrtnout.

Denně provádějte tyto úkony:

·        Kuchyně: po každém jídle je třeba umýt nádobí. Hromadění špinavého nádobí v kuchyni má za přímý důsledek množení bakterií a nepříjemný zápach. Po vaření vyčistěte všechny povrchy, krájecí plochy, sporák, prkénka a dřez

·        Koupelna: povrchy v koupelně velmi rychle ztrácejí na atraktivitě kvůli vlasům, zbytkům kosmetiky a mýdla. K udržení čistoty postačí pravidelné oplachování a setření sprchy, vany nebo umyvadla po každém použití.

·        Ložnice a šatna: každý den si ukliďte ložnici, ustelte a také poskládejte poházené oblečení do skříně.

5.      Uklízejte chytře

Zkuste využít čas na maximum. Při sledování oblíbeného seriálu můžete skládat prádlo, žehlit nebo třeba utírat prach v obývacím pokoji. Stejně tak během koupání dětí, zvládnete vyčistit umyvadlo od zbytků pasty, tekutého mýdla nebo vlasů.

Tip redakce: Pokud chcete mít doma uklizeno, ale nechcete být otrokem své domácnosti, pořiďte si knihu plnou triků a tipů Úklid pro klid od úspěšné infuencerky a blogerky Kateřiny Brožové. Autorka se s vámi podělí o své tipy a uklízecí rituály, které vám ulehčí život a získáte čistý domov, a hlavně více času na všechno, co máte rádi.

kniha Úklid pro klid
Autor: Archiv

Knihu koupíte za doporučenou maloobchodní cenu 399 Kč například na www.grada.cz 

Autor: REDAKCE