Rozhovor s tajemným fotografem, který má vše, jen ne talent | Pro ženy | Blesk.cz

Rozhovor s tajemným fotografem, který má vše, jen ne talent

2. ledna 2014 | 08:30

Údajně pouze mačká „to velké tlačítko“ na fotoaparátu a prochází mu to. Fotograf, který na Facebooku zveřejnil desítky zajímavých fotek, ale svoji tvář neukázal. Po několika měsících ho sleduje přes 7000 lidí a všimli jsme si ho i my. Kdo je vlastně Fotograf bez talentu?

Na Facebooku máte stránku „Fotograf bez talentu“. Zveřejňujete tam své foto práce, ale zatím jste neukázal svou tvář. Proč? Stydíte se za ní?
O vzhledu to vůbec není. Jsem se svým vzhledem spokojenej. Každej je pro někoho hezkej. Je to o tajemství. Lidi si to nechtějí připustit, ale láká je pouze to, co nemají. To co už mají je rychle omrzí.

A vážně nemáte talent?
Mám dost drzosti, umím ovládat foťák, umím pracovat ve Photoshopu, jsem unčenlivej, dost cestuju, mám nápady, … a vlastně mám všechno, jen ne talent. Talent je podle mě vrozenej předpoklad pro určitou činnost, kterej tě zvýhodňuje oproti ostatním.

Proč jste vlastně tu Facebook stránku vytvořil? Získáváte tak klientelu?
Mám v podstatě jediný důvod, proč stránka existuje. Je to jednoduše proto, že mám názor. Cítím, že mám co říct a sociální sítě jsou k tomu jako stvořené. Fotografii jsem si vybral jen jako nástroj pro komunikaci, protože je lidem hodně blízká. Téměř každý dnes vlastní foťák a má Facebook. Je to ideální médium. Vlastně ani nejsem profi fotograf, takže nemám důvod shánět klientelu.

Takže vám vlastně jen chyběli přátelé a kamarádi a tak jste si založil stránku?
Kamarádů mám dost, ale chyběla mi možnost šířit myšlenku. Potřeboval jsem masu lidí, který budu moci inspirovat. Například, před volbami jsem vypustil fotku, která pobízela lidi, aby šli k volbám. Vidělo jí asi 50 000 lidí. Netuším, zda jsem někoho z nich přiměl, ale aspoň jsem to zkusil.

Vaše příspěvky a komentáře jsou hodně cynické a někdy až arogantní. Proč?
Řeknu to takhle: Pokud nikoho nenaserete, neměníte status quo. A když neměníte status quo, neměníte nic. Já nikoho neurážim, ale vybočuju ze zajetých kolejí, protože jedině tak si Vás někdo všimne. Např. vy.

S jakou fotografickou technikou pracujete? Používáte nějaké speciální vybavení?
Mám doma hodně „hraček“, ale používám jen nutný minimum. Ve skutečnosti, ty nejpovedenější fotky jsou pořízeny nějakou „kapesní“ výbavou. Celkově lidem doporučuju, vyhoďte všechny přebytečný kraviny a dejte do toho hlavně sebe. Fotka je o obsahu. Když nebudete „u toho“, můžete mít foťák třeba za milión a nebude vám to nic platný.

Už jste zmínil photoshop.  Děláte tedy i fotomontáže?
Ano, občas mě baví manipulovat s realitou. Tyhle věci dělám spíš pro sebe. Něco si zamanu a cítím potřebu to zrealizovat. Photoshop je nevyčerpatelnej zdroj zábavy. I když je někdy děsivý, co vše se dá udělat postprodukčně.

Říká se, že fotografové si s modelkami, které fotí, i užívají. Zkrátka, že s nimi spí. Jak jsi na tom ty?
Uznávám, že je to občas dost unavující fotit celý den, ale i tak se snažím při focení neusnout... ;)

Na jakou fotku jste nejvíc hrdý?
Na fotku v občance. Tam mi to sekne.

Máte nějaké oblíbené fotografy, kteří by vás inspirovali?
Jsem kulturní barbar. Nikoho neznám a uměleckou scénu moc nesleduju. Inspirujou mě především obyčejný lidi. Ale na 500px.com, nebo 1x.com je dost fotek, který mi dokážou vylepšit den. A jestli se ptáte na Saudka, Vana, nebo podobně profláklý fotografy, vůbec jim nerozumim:/