Čtvrtek 28. leden 2021
Svátek slaví Otýlie, zítra Zdislava
Oblačno, sněžení 1°C

Historický úspěch. Internetový thriller #martyisdead vyhrál cenu Emmy neboli "televizní Oskary"

23. listopadu 2020 | 18:00

Historický úspěch se povedl internetové televizi Mall.tv. Jejich internetový thriller #martyisdead získal Mezinárodní cenu Emmy, které se také přezdívá "televizní Oskar".  Seriál o kyberšikaně se tak stal historicky prvním a jediným českým seriálem, který tuto prestižní televizní cenu obdržel.

 

 

Vítězové celkem jedenácti kategorií byli oznámeni v pondělí 23. listopadu během slavnostního vyhlášení 48. ročníku International Emmy Awards v New Yorku.

Předávání International Emmy Awards se letos poprvé kvůli pandemii koronaviru konalo online. Ceremoniál osmačtyřicátého ročníku mohli nominovaní a více než tisícovka tvůrců, producentů a distributorů, kteří se ho každoročně účastní v newyorském Hiltonu, sledovat na svých displejích a monitorech. Mezi tvůrci z nadnárodních společností typu Netflix či HBO se předávání cen na dálku zúčastnila i česká delegace v čele s producenty Milanem Kuchynkou a Vratislavem Šlajerem

Tématem minisérie #martyisdead, nominované v kategorii krátkých seriálů, je vysoce aktuální problematika kyberšikany. Režisérem seriálu je Pavel Soukup, scenáristy jsou Jaroslav T. Miška a Jan Stehlík, producenty Vratislav Šlajer, Jakub Košťál a Milan Kuchynka. Hlavní roli ztvárnil Jakub Nemčok, dále hrají Petra Bučková, Jan Grundman, Sára Korbelová, Matěj Havelka nebo Andrej Polák. Seriál vznikl v produkci společností Bionaut, Mall.tv, CZ.NIC a ve spolupráci s projektem Bezpečně na netu.

Jak říkají tvůrci: sociální sítě nevládnou jen našim životům, ale i smrti. Původně bezproblémový patnáctiletý Martin alias Marty točí sebe i své blízké na mobil ve chvílích, které by každý z paměti raději vymazal. Co ho k tomu vede a je vůbec skutečným strůjcem hrůzných činů, kterými ubližuje sobě i okolí? Jak dává tušit český překlad názvu se symbolickým hashtagem, Marty je sice mrtvý, ale někdo další být nemusí.

„Máme obrovskou radost. Jde o výběr z tisícovky světových seriálů, proto už nominace je velmi prestižní. Jsme rádi, že po úspěchu v Česku a Slovensku se daří seriálu i v zahraničí. Je skvělé, že i česká žánrová produkce může uspět ve světě,“ říkají producenti Vratislav Šlajer a Jakub Košťál z Bionautu.

Pokračování seriálu pod názvem #annaismissing vzniká opět v koprodukci Bionautu a Mall.tv a v kinech i internetové televizi se objeví v květnu 2021.

Delegace tvůrců na loňském festivalu Serial Killer
Delegace tvůrců na loňském festivalu Serial Killer
Autor: Mall.tv

„Nominace na Emmy je pro tuzemskou internetovou hranou tvorbu pokoření pomyslného milníku. S thrillerem televizních kvalit jsme se ocitli v globální konkurenci. Držíme si palce, ale už to, že jsme v této společnosti, nám dodává energii do další tvorby a ukazuje nám, že pro český on-line má smysl tvořit a investovat do něj,“ shodují se Lukáš Záhoř a Milan Kuchynka, producenti Mall.tv.

„Gratulujeme všem nominovaným! Jsme mimořádně hrdí, že můžeme oznámit a ocenit nejlepší světové tvůrce, producenty a herce,“ uvedl v souvislosti se zveřejněním nominací Bruce L. Paisner, prezident a výkonný ředitel Mezinárodní akademie televizních umění a věd. „V době krize, kdy mnoho z nás musí trávit většinu času doma, je televize tím, co nás baví a zprostředkovává nám kontakt s okolním světem,“ dodal za 900 nezávislých porotců z celého světa, kteří rozhodli o 44 nominovaných. 

Nominace na International Emmy Awards není jediným úspěchem, který má #martyisdead na kontě. Šanci zabodovat má i v anketě Křišťálová lupa 2020 – Cena českého internetu, ve které byl nominován na nejlepší on-line video. Veřejnost pro něj může hlasovat do 2. listopadu. Vloni se pak stal nejlepším webseriálem střední a východní Evropy na festivalu Serial Killer, kde byl uveden ve světové premiéře. Mezinárodní soutěžní festival televizních a webových seriálů každoročně představuje nejlepší seriálové novinky, a to v exkluzivním předstihu. Nejinak tomu bude během třetího ročníku, který začíná v pátek 25. září 2020. Vedle britské tvorby na něm bude poprvé k vidění i další seriál z produkce internetové televize Mall.tv Terapie sdílením.

O #martyisdead 

Osmidílný seriálový thriller. Režie: Pavel Soukup.  Scénář: Jaroslav T. Miška, Jan Stehlík.  Kamera: Miloslav Holman.  Hrají: Jakub Nemčok (Marty), Petra Bučková (Alena Biedermanová), Jan Grundman (Petr Biederman), Sára Korbelová (Kristýna), Matěj Havelka (Kryštof), Andrej Polák (učitel). Producenti Bionaut: Vratislav Šlajer, Jakub Košťál.

Producent Mall.tv: Milan Kuchynka. Scénografie: Martin Rálek.  Masky: Tereza Hušková.  Kostýmy: Aneta Grňáková.  Premiéra: 20. října 2019 na Mall.tv.  Ocenění: Serial Killer – nejlepší webseriál střední a východní Evropy.

Uvedení na festivalech: Series Mania, Marseille Web Fest, Serial Killer, MFF Zlín, Finále Plzeň 

www.mall.tv/martyisdead

Podívejte se na úvodní díl seriálu z produkce Mall.tv: