Středa 4. října 2023
Svátek slaví František, zítra Eliška
Oblačno 18°C

Odličte se!

Ilustrační foto
20. února 2006 | 10:00

Věděla jste, že až pětina žen chodí spát bez odlíčení? Make-up přitom musí dolů každý den

Odumřelé buňky pokožky vytvářejí spolu s kožním tukem a krémem vrstvu, kvůli které je pokožka bledá a s vyrážkou. Přitom existují speciální odličovací prostředky pro každý typ pleti. Normální pokožka Je skutečným štěstím. Dobře prokrvená, s jemnými póry, nejsou na ní mastná ani suchá místa. Když bude v přípravku na čištění takové pleti troška alkoholu, nenaruší to její zdravou rovnováhu. Večer: K odstranění makeupu a pudru se hodí jemné gely. Ty uvolní make-up doslova za vteřinu a dají se snadno smýt vodou (čím kratší dobu je čisticí gel na pokožce, tím lépe). Dají se koupit gely i bez obsahu mýdla, aby se na pokožce mohla znovu rychleji obnovit vrstva lipidů. Normální kůže občas snese i mýdlo. Jestliže obsahuje i látky, které zadržují vlhkost, například glycerin, je takové mýdlo přímo ideální pro zimní období. Zima v kombinaci s vyhřátým vzduchem totiž dokáže vysušit i normální pokožku. Alternativy: Čisticí pěny obsahující pantenol a uklidňující bylinné extrakty, například šalvěj. Pro ženy, které si raději čistí pleť bez vody, je ideální čisticí mléko s vitaminem E. Ráno: Normální pokožce stačí čištění pleťovým tonikem bez obsahu alkoholu. V oblasti t-zóny (tedy čela, okolo nosu a brady) se nachází mnoho tukových žláz - v těchto místech se leskne i normální typ pokožky. Proto na tato místa nikdy nepoužívejte krém vhodný pro mastnou pleť, podporuje totiž vysoušení pokožky.


Suchá pokožka Je velmi citlivá. Tvoří se na ní jemné šupinky, vrásky a je náchylná na zarudnutí. Po umytí se velmi rychle napne. Chybí jí především tuk, který je důležitý pro to, aby se jednotlivé kožní vrstvy udržely pohromadě. Fungují jako ochranná bariéra proti vysoušení. Suchá pokožka bývá typickým fenoménem u žen starších 40 let. Večer: Make-up byste měla setřít výživným mlékem s antioxidanty (zelený čaj), ale zásadně bez obsahu mýdla a alkoholu. Lehčími variantami jsou gelové krémy a čisticí mléka s mandlovým olejem. Obzvlášť v zimě snese suchá pokožka speciální čištění s pomocí oleje a vody. Doporučujeme: 1 lžičku mandlového nebo jojobového oleje smíchejte s trochou vody, vmasírujte do pokožky a odstraňte kosmetickým tamponkem. Ráno: Na suchou pokožku stačí i obyčejná voda. Při zarudnutí pomáhají spreje s termální, případně s mořskou vodou. Obsahují totiž minerální látky, které rychle uklidní podrážděná místa.
Mastná pokožka Nemá téměř žádné vrásky, protože produkuje nadbytečné množství kožních tuků. Ovšem kvůli zvýšené produkci tukových žláz jsou i póry na pokožce rozšířené, pleť všeobecně působí jako špatně prokrvená a náchylná ke znečištění. Jasná věc - potřebuje všechny prostředky, které póry stahují. Večer: Pleť čistěte obzvlášť důkladně s pomocí odličovacího ubrousku. Vhodné jsou i gely a pěny s obsahem kyseliny křemičité - působí totiž antibakteriálně. Pro hlubší čištění "skutečnými" peelingy se na akné doporučuje používat přípravky bez droboučkých čisticích částeček. Například peelingový pudr, ze kterého vznikne v kombinaci s trochou vody pěna, která pokožku vyčistí. Nadbytečný tuk pohlcují minerální části, které se nacházejí především v pleťovém toniku.
POMOCNÍCI PŘI ODLIČOVÁNÍ 1 Čisticí pleťové ubrousky 3 v 1 N/S pleť, Nivea, 105 Kč 2 Extra jemný odličovač očních partií, Nivea, 105 Kč 3 Čisticí peelingový gel Normaderm, Vichy, 330 Kč 4 Toner Protective, Dermacol, 129 Kč

Související články
Video se připravuje ...