
Rašilov, Jašków, Langmajer… Kteří herci si nejčastěji střihnou roli padoucha?
Každý není zrovna pohádkovým princem a statečným hrdinou, který hájí čest a spravedlnost či porazí zlo v souboji. Jsou i vyloženě záporní filmoví a seriáloví hrdinové, bez nichž by to nebylo ono. Kdo z českých herců bývá nejčastěji obsazován do role padouchů a spíše nečestných postaviček, manipulátorů, zlodějíčků, zkrátka záporáků? Kdo se pro takové role nejvíce hodí, i když má své charisma, třeba i kouzlo svůdného darebáka, jemuž ženy padají k nohám?
1/6: Protřelý a drzý Jiří Langmajer
Autor: Česká televize / Jiří Salik SlámaDrzý pohled Jiřího Langmajera dává tušit, že postava bude nejen inteligentní, ale přímo vychytralá, světaznalá a snažící se získat pro sebe co nejvíce výhod. Zkrátka oblíbený Jiří Langmajer často hraje záporné role. Připomeňme například pohádku Jak si zasloužit princeznu, kde hrál jednoho z bratrů neváhajícího se uchýlit k vraždě vlastního bratra. V kultovním seriálu Zdivočelá země zase ztvárnil postavu frajírka, kovboje Cassidyho, který se správným chlapem musí teprve stát. Jako pořádný uličník, drzý a nesmělý zároveň, zaujal už ve filmu Copak je to za vojáka, nemastným, neslaným a hlavně ustrašeným mladíkem, který má nejradši sám sebe, byl třeba v seriálu Bylo nás pět anebo v pohádce Světýlka z blat. Ne zrovna charakterní postavu ztvárnil třeba i v roli Emila z filmu Návrat idiota.
Zahrál si opravdu ve spoustě detektivek a thrillerů. V sérii nazvané Soukromé pasti ztvárnil roli rádoby dobráckého pasáka prostitutek, který však sleduje především vlastní prospěch (epizoda Fajn brigáda), v epizodě Nezabiješ pak exceloval v roli manžela, který se vraždou pomstí za znásilnění a smrt své ženy. Nakonec nesmíme zapomenout ani na jeho divadelní roli Caliguly nebo skvělou hlavní roli ve filmu Pravidla lži. Ostatně ani jako MUDr. Tomáš Hruška v Ordinaci v růžové zahradě nebyl zrovna vzorem všech ctností.
2/6: Typický narcis a manipulátor Saša Rašilov
Autor: M. Hykl, A. MalachovskýDobráckého Sašu Rašilova by nikdo zrovna v rolích záporáků nehledal, ale pozor, právě on je skvělým typem roztomilého mamánka, ukřivděného narcisty, manipulátora a chlapíka, který potřebuje především neskonalý obdiv a pozornost svého okolí. Tyto postavy skvěle ztvárnil hned v několika svých rolích. Pořádného grázla týrajícího svou ženu si zahrál ve filmu Můj příběh z roku 2019. Nesnesitelného, ale nakonec napraveného narcistu představil v milém seriálu Taneční z roku 2024, po boku Jitky Ježkové. Samozřejmě nechyběla ani spousta rolí záporáků v kriminálních filmech a seriálech. Jak sám v jednom rozhovoru prohlásil, velmi blízká mu byla role naprostého magora ve hře Vychovatel.
3/6: Grázlík už od pohledu: Jan Dolanský
Autor: archiv BleskuZa grázla už od pohledu bychom mohli považovat Jana Dolanského, který si vysloužil poměrně dost záporných rolí. Od různých delikventů a zlodějíčků až po vrahy. Jednu roli si střihl i v realitě, kdy byl vyšetřován kvůli uplácení v souvislosti se získáním řidičského průkazu. Mladého Jana Dolanského můžeme znát z dramatu Perníková věž (2002), kriminálek Udělení milosti se zamítá (2002) a Sametoví vrazi (2005), erotického thrilleru Raluca (2014), zahrál si také v hororu Les mrtvých (2009), Případu pro rybáře (2013) a spoustě dalších krimi filmů a thrillerů. Se svou ženou Lenkou Vlasákovou se společně objevili v hororu Krvavý Johann (2023). Ze seriálu Zlatá labuť můžeme Jana Dolanského znát jako pašeráka a grázlíka Marka Záhoře, kterého ztvárnil opravdu bravurně. Ve filmu Pátek čtrnáctého si zahrál násilníka a vraha. Zkrátka a dobře, Honza Dolanský hodné hochy opravdu nehraje.
4/6: Svůdný ďábel Jiří Dvořák
Autor: Blesk:Martin Hykl/CZECH NEWS CENTER CNC / Martin HyklPodmanivý hlas i oči má herec Jiří Dvořák, který vždy působil lehce nebezpečným dojmem. Skvěle se vždy vyjímal v rolích svůdných záporáků, ďáblů a dominantních darebáků, kteří jsou zvyklí brát si, co se jim zlíbí. Krásného, milého i darebného čerta Uriáše si Jiří Dvořák zahrál v obou dílech pohádky Jiřího Stracha Anděl Páně. Další jasné záporáky ztvárnil v pohádkách Tři životy nebo Šťastný smolař. Zahrál si také v mnoha detektivkách a thrillerech.
5/6: Pedofil Robert Jašków
Autor: TV NovaDalším známým záporákem je Robert Jašków, kterého možná mnohé ženy znají jako doktora Máru z Ordinace v růžové zahradě, který čistým charakterem opravdu nevyniká. V nekonečném seriálu Ulice mu přisoudili rovnou roli mafiána. Herec také exceloval ve filmu Smrt pedofila, kde vystupuje spíše v roli oběti, ačkoli jde o odsouzeného pedagoga, který navázal vztah se svým nikoli až tak nevinným studentem, jehož si zahrál Vojta Kotek.
6/6: Pavel Kříž, který si zahrál i Hitlera
Autor: MuzzikantiPosledním zmiňovaným záporákem je dozajista Pavel Kříž. Od doby romantických Básníků si zahrál celou řadu záporných postav, protože, co si budeme povídat, na jednu stranu vypadá velmi přitažlivě, na druhou až perverzně a psychopaticky. Jeho svůdný pohled může být i pohledem samotného ďábla. Toho skvěle ztvárnil ve filmu Lída Baarová s Táňou Pauhofovou v hlavní roli, snímek režíroval Filip Renč a premiéru měl v roce 2016. Nezahrál si v něm nikoho jiného než Adolfa Hitlera. Po odvysílání se jednu dobu Pavel Kříž jakožto Hitler bál vycházet ven mezi lidi.