Neděle 20. září 2020
Svátek slaví Oleg, zítra Matouš
Polojasno 22°C

Dědictví po otci

29. listopadu 2006 | 14:29

Zemřel mi tatínek, mám sestru a maminku. Zajímalo by mě, na jakou část majetku mám nárok. Rodiče vlastnili dům se zahradou, 2 auta, zemědělské stroje

Zemřel mi tatínek, mám sestru a maminku. Zajímalo by mě, na jakou část majetku mám nárok. Rodiče vlastnili dům se zahradou, 2 auta, zemědělské stroje. Před půl rokem rodiče bez mého vědomí darovali sestře a švagrovi zahradu o rozměru cca 800 m2. Cena pozemku byla odhadnuta na 30 000 Kč. Žádala jsem rodiče, aby byl tento dar zapsán jako součást dědictví. Ale nikdo mi dosud nesdělil, zda se tak stalo. Mohu tento dar při projednávání dědictví napadnout a nechat dodatečně vyčíslit skutečnou tržní hodnotu pozemku a požadovat, aby byl považován za součást dědictví? LENKA, Zlín Vážená Lenko, pokud váš otec nezanechal platnou závěť, tak podle občanského zákoníku patříte do 1. dědické skupiny, do které patří manžel a děti zůstavitele. Všichni dědírovným dílem. Pokud jde o druhou část vašeho dotazu, která se týká započtení darovaného pozemku, doporučuji tento postup: obraťte se na notáře, který se dědictvím po vašem otci zabývá a zeptejte se, zda byl dar zapsán jako součást dědictví. Pokud by tomu tak nebylo, žádejte podle § 484 Občanského zákoníku o započtení tohoto daru. Nebyl-li váš dědický podíl omezen závětí, máte na něj právo.

Související články