Středa 27. září 2023
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Polojasno 24°C

Poradna gynekoložky

14. srpna 2006 | 10:00

Asi 7 měsíců užívám antikoncepci Femoden a z toho už 2 měsíce se potýkám s nepravidelným špiněním

Asi 7 měsíců užívám antikoncepci Femoden a z toho už 2 měsíce se potýkám s nepravidelným špiněním. Co může být jeho příčinou? LUCIE (28) Příčinou bývá relativně nízká dávka hormonálních hladin, která nestačí udržet děložní sliznici. Její povrchové vrstvy se odlučují a jsou příčinou nepříjemného špinění či slabého krvácení při používání antikoncepce. Špinění se nejčastěji objevuje v prvních dvou měsících užívání této antikoncepce a není nebezpečným projevem adaptace děložní sliznice na jinou hormonální hladinu. Další častou příčinou špinění bývají chyby v užívání antikoncepce, kdy při zapomenuté či opožděně užité tabletce hormonální hladina klesne pod kritickou mez. Pokud špinění pokračuje i v dalších měsících užívání, je třeba pomýšlet na změnu preparátu. Výjimečně může být nepravidlené špinění při užívání hormonální antikoncepce způsobeno zánětem nebo jiným závažným onemocněním dělohy.

Související články
Video se připravuje ...