Budu dědit po příteli? | Pro ženy | Blesk.cz

Budu dědit po příteli?

19. září 2008 | 07:16

Bydlím se svým přítelem již 20 let. On je rozvedený, děti ani sourozence nemá. Rodiče mu zemřeli a po nich zdědil dům, kde v současné době bydlíme.

Kdyby zemřel, měla bych nárok na dědictví? Kolik procent bych platila? Děkuji za odpověď. Petra

Právnička odpovídá

Mgr. Nora Vlášková, občanské a rodinné právo

Vážená Petro,

vzhledem k rodinné situaci vašeho přítele, který již nemá žádné příbuzné, byste dům pravděpodobně dědila vy. Dle občanského zákoníku § 474, nedědí-li zůstavitelovi potomci, dědí ve druhé skupině manžel, zůstavitelovi rodiče a dále ti, kteří žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a kteří z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele. Tato zákonná definice postihuje soužití druha a družky, což je váš případ. Co se týče výměry daně, patříte do tzv. druhé skupiny dědické, která není od daně dědické osvobozena. Dále budete platit daň z převodu nemovitostí. Pro výpočet daně je třeba znát hodnotu nemovitosti.

Přeji mnoho štěstí!