Prostřeno k snídani | Pro ženy | Blesk.cz

Prostřeno k snídani

27. května 2008 | 14:21

Chcete si připravit snídani, kterou by vám záviděli i v luxusním hotelu? Vaše rodina bude nadšená, když jim právě takovou "mňaminu" nachystáte.

Výjimečná příležitost

Bez snídaně by neměli odejít děti do školy ani dospělí do práce. Vždyť přece žádný motor nemůže fungovat bez pohonu! Každému chutná něco jiného, ale jsou příležitosti, kdy všichni rádi sáhnou po čerstvých brioškách nebo po žemlích upečených dokřupava. K tomu postačí domácí marmeláda nebo chutná pomazánka, sýr, vajíčka, čaj, káva, džus...

Minibriošky

Na 12 kusů budete potřebovat 20 g droždí, 1 polévkovou lžíci a 70 g cukru krupice, 100 ml vlažného acidofilního mléka, 350 g hladké mouky, 2 vejce a 100 g másla. Z droždí a 1 lžíce cukru a z mléka připravte kvásek a nechte 15 minut vzejít. Potom ho promíchejte s moukou, se zbylým cukrem, vejci, máslem a vypracujte těsto. Hladké těsto nechte 30 minut kynout, potom z něj vytvarujte 12 větších a 12 menších kuliček. Větší papírové košíčky vymažte tukem a vložte do nich nejdříve větší kuličku, na ni přilepte menší kuličku a briošky pečte asi 25 minut v troubě vyhřáté na 200 °C.

Rozinkové žemle

N 8 kusů potřebujete 40 g droždí, 2 polévkové lžíce a 50 g cukru krupice, 125 ml mléka, 500 g hladké mouky, 2 vejce, 100 g másla a 100 g rozinek. Nejprve z droždí, 2 lžic cukru a mléka připravte kvásek a nechte ho 15 minut kynout. Potom ho smíchejte s ostatními surovinami a z těsta vytvarujte 8 žemlí. Žemle dejte na plech vyložený pečicím papírem, potřete je žloutkem, posypejte cukrem krystal, nakrojte ostrým nožem do kříže a pečte asi 30 minut v troubě vyhřáté na 200 °C.

Autor: Ladislava Protivanská
Související články