Dejte sbohem žehličce! Naučte se správně prát a věšet! | Pro ženy | Blesk.cz

Dejte sbohem žehličce! Naučte se správně prát a věšet!

 • Naučíte-li se prádlo chytře pověsit, ušetříte si žehlení.
  10. října 2014 | 06:00

  Je opravdu málo lidí, které by žehlení bavilo. Pokud mezi ně nepatříte, naučte se s námi prát a věšet prádlo tak, abyste žehličku potřebovala jen výjimečně.

 • Perete na správnou teplotu

  Spotřebiče vyžadují pravidelnou údržbu. Šetření se v tomto případu prodraží
  Respektujte teplotu praní uvedenou na oblečení. Obzvláště u lnu a také umělých tkanin a směsí totiž při vyšších teplotách hrozí polámání vlákna. Tam je pak i žehlička málo platná, jde o neapravitelné poškození materiálu. Bude pomačkaný navždy.

 • Nepřeplňujte pračku

  Praní prádla
  Raději dávejte do přačky o trochu méně prádla než je její výrobcem uváděný obsah. Je-li pračka přeplněná, prádlo se v ní nemůže hýbat, špatně se vypere a navíc se hodně pomačká. 

 • Ždímejte na méně otáček

  Kalhotky
  Je sice pravdou, že prádlo vyždímané na více otáček rychleji uschne, ale za to se v pracím bubnu pěkně sežvýká. Oblečení, které je náchylné na mačkání tedy ždímejte na snížený počet otáček. Pak ho stačí jen dobře pověsit a žehlička může zůstat ve skříni.

 • Co lze, věště na ramínka

  ...
  Vyprané oblečení na horní polovinu těla, jako jsou trička, mikiny, halenky, pláště a košile věšte raději na ramínka. Nebudou na nich pak otisky kolíčků, které byste musela rozžehlovat. Stejně tak šaty. Na pulovry a jiné úplety jsou skvělá nafukovací ramínka, která na ramenou nevytlačí obrysy ramínka.

 • Před pověšením oděv vytáhněte

  pračka
  Než vyprané prádlo pověsíte, pořádně jej vyklepte a natáhněte vždy ode švu ke švu. Matriál je za vlhka poddajnější, vyrovná se a uschlé prádlo pak bude méně pomačkané. Stejně tak vytáhněte a vyrovnejte légy, manžety a límečky od košil či halenek. Límec vždy vstyčte a opřete o krk ramínka.

 • Sušte do polosucha

  Tiché pračky můžete vystěhovat z koupelny do kuchyně.
  Používáte-li sušičku, nesušte mačkavé oblečení do úplného sucha. Nechte ho trochu vlhké a dosušte na ramínku. Doschne za hodinku samo, ale před tím ho můžete vytahat (viz předešlý bod) a uschne vám méně zmačkané.

 • Svetry sušte ve vodorovné poloze

  ...
  Svetry a pulovry je obvykle lepší prát v ruce nebo na speciální program v pračcce, který ždímá jen jemně. Jsou tedy před sušením dost nacucané vodou. Pokud takovou těžkou mokrou pleteninu pověsíte ať už na šňůru nebo na ramínko, hrozně se vám vytahá a ztratí původní tvar. Naše maminky sušily svetry rozložené na stole či kamnech a pod ně dávaly ručník. Rychleji vám však takový svetr uschne, když ho rozložíte na věšák zvrchu ve vodorovné poloze.

 • Podprsenky perte v pytli

  Velký výběr designů
  Podprsenky perte zásadně v pracím pytlíku (koupíte ho v každé větší drogerii) a zapnuté. Za prvé se vám nebudou zamotávat do ostatního prádla a mačkat ho tak. Za druhé je chráníte před poškozením v pracím bubnu. Za třetí vám jejich háčky nepotrhají ostatní prádlo.

Diskuse ke článku
.