Kdo nosí dárky jinde v Evropě? | Pro ženy | Blesk.cz

Kdo nosí dárky jinde v Evropě?

8. prosince 2008 | 08:59

Podívali jsme se za hranice České republiky. Víte, kdo kdo naděluje pod stromeček jinde v Evropě a jak Štědrý den v okolních zemích probíhá? My jsme to pro vás zjistili.

Belgie

V dřívějších dobách byly belgické Vánoce především rodinným religiózním svátkem. Teď však i v Belgii řádí americký Santa Claus. Typickým belgickým vánočním zvykem je, že všichni mladí i staří jdou po rodinné oslavě 25. prosince odpoledne bruslit na zamrzlé zavlažovací kanály.

Dánsko

Podle starého zvyku musí být každý dárek pro obdarovaného velkým překvapením. Lidé v Dánsku věří, že čím větší je překvapení, tím šťastnější budoucnost je čeká. V některých oblastech Dánska se dodržuje dávný obyčej "vítání vánočního posla". Posel zaklepe na dveře a každému dá speciální dárek.

Dárky pod stromeček zadarmo? Za všechno se platí!
Dárky pod stromeček zadarmo? Za všechno se platí!
Autor: SHUTTERSTOCK.COM

Finsko

Ve Finsku rozdává radost bělovousý dědeček Velký Ukko. Poznáte ho především podle vysoké červené čepice a laskavého pohledu v moudrých očích.

Itálie

Tradici klasických velebných vánočních mužů, dědů a dědečků známých z většiny zemí Evropy narušuje v Itálii jediná žena. Není nikterak pohledná a už vůbec ne mladá. Říkají jí čarodějnice Befana, a dárky roznáší až 7. ledna.

Francie

Pro vánoční svátky ve Francii je typický bíle oblečený Papa Noël. Především v Paříži se stále zachovává zvyk, že dospělí členové rodiny spěchají po rozdání dárků na večeři do dobrých restaurací. Vánoční večeře nezapře vyhlášenou francouzskou kuchyni, mívá až 12 chodů.

Irsko

Irové dávají na Štědrý večer do oken svíčky, aby posvítili na cestu Svaté rodině a dalším poutníkům. Po štědrovečerní večeři dávají lidé na stůl chléb a mléko pro Josefa, Marii a malého Ježíška a dveře domu zůstávají nedovřené. To vše jako symbol pohostinnosti.

Mikuláš, Santa Claus, dedo Mráz
Mikuláš, Santa Claus, dedo Mráz
Autor: shutterstock

Lucembursko

"Schéi Chrëschtdeeg" je pozdrav, kterým se lidé zdraví v Lucembursku a dal by se přeložit jako "hezké vánoční svátkyL. I v Lucembursku jsou Vánoce rodinným a religiózním svátkem (dárky roznáší Ježíšek); rodina se schází k typickému zimnímu jídlu, kterým je černý pudink s mačkanými bramborami a jablečnou omáčkou.

Německo

Německem na Štědrý den prochází Christkind neboli Ježíšek, ale zejména v severních oblastech obchází tradiční Weihnachtsman, který má zrzavé vousy i vlasy a dlouhý plášť s kapucí.

Portugalsko

Portugalci slaví na Štědrý den ráno svátek zvaný "consoda". Na stůl prostírají talíře pro duše mrtvých, kterým servírují jídlo. Věří, že tento skutek jim v příštím roce přinese štěstí. Oslavy Vánoc jsou spojené se silným náboženským založením Portugalců.

Kdo vám přinese vánoční dárky?
Kdo vám přinese vánoční dárky?
Autor: PROFIMEDIA.CZ

Řecko

Na Štědrý večer obcházejí děti na vesnici všechny domy a zpívají vánoční koledy. Za to dostávají malé sladké odměny. Dárky se rozdávají až 1. ledna, na den sv. Basileje, který je obdobou Santa Clause.

Španělsko

Ve Španělsku přicházejí Tři králové, kteří sice slaví svůj svátek až v lednu, ale nadělují už o Štědrém dnu. Děti jim jdou ulicemi v ústrety s rozsvícenými lampiony.

Švédsko

Ve Švédsku obchází domy stařeček Jultomten v doprovodu skřítků a trpaslíků.

Velká Británie

O Vánocích nenavštěvuje britské děti Ježíšek, ale sv. Mikuláš. Znají ho pod jménem Santa Claus a důkladně se na jeho příchod připravují. Do krbu nebo za okno pověsí punčochu, aby jim do ní mohl v noci z 24. na 25. prosince nadělit drobné dárky a cukroví. Zvyk strojení vánočních stromečků se do Anglie rozšířil z kontinentu a byl přijat spolu s protestantskou vírou.
K vánočnímu stromu se ve Velké Británii váže krásná legenda. Podle ní v horách přebývá dobrácký a štědrý vládce Vánoc. Vchod do jeho jeskyně hlídá 63 trpaslíků. Když nastanou Vánoce, vykřikne třiašedesátý trpaslík před vchodem do jeskyně: "Vánoce!" a trpaslíci vyběhnou do lesů kácet jedle. Stromky slavnostně ozdobí a v žádném domě potom nemůže takový vánoční stromeček chybět.


Text byl napsán s využitím Informačního centra Evropské unie při delegaci Evropské komise v ČR.

Autor: oli
Související články
1080p 720p 360p
DesktopMobile