MDŽ slaví 100 let, oslavte ho i vy | Pro ženy | Blesk.cz

MDŽ slaví 100 let, oslavte ho i vy

8. března 2011 | 14:43

Rudé karafiáty, ručníky, delegace stovek žen na Pražském hradě a bujaré večírky na pracovištích. Tak to si mnozí Češi vybaví při pomyšlení na Mezinárodní den žen (MDŽ). Málokdo už ale ví, že právě letos si připomínáme sté výročí tohoto významného dne. A proč vlastně v dánské Kodani vznikl? A jak ho slavíme dnes?

U obchodníků MDŽ vytlačil populární svatý Valentýn (14. 2.). Lidé ale podle loňského průzkumu agentury STEM/MARK na svátek žen nezanevřeli. Podle 63 procent respondentů má smysl, 26 procent dotázaných ho dokonce stále slaví, ale v soukromí. Oslavy už nejsou velkolepé, lidé dávají kytičku mamince, manželce či kolegyni.

Poprvé se MDŽ slavil v několika evropských zemích v roce 1911. O svátku rozhodla v roce 1910 konference v Kodani. Dříve ale svátek připadal na 19. březen, na 8. březen se přesunul o dva roky později. 8. března 1908 totiž vyšly do ulic New Yorku americké švadleny, které požadovaly mimo jiné volební právo. Svátek se pak připomínal řadou manifestací za ženská práva.

U nás se státní svátek MDŽ držel až do roku 1989. Komunističtí funkcionáři s oblibou pořádali podnikové oslavy, na kterých ženy dostaly rudý karafiát a dárek – třeba ručník. Delegace žen chodily také na Hrad, kde jim k svátku popřál prezident.

Pak komunisty zprofanovaný svátek upadl v nemilost. V roce 2004 ale prezident Václav Klaus podepsal opětovné zavedení MDŽ do kalendáře mezi takzvané významné dny.

Autor: Veronika Pukačová, ČTK
1080p 720p 360p
DesktopMobile