Jak uplést pomlázku? Máme pro vás návod krok za krokem | Pro ženy | Blesk.cz

Jak uplést pomlázku? Máme pro vás návod krok za krokem

Jak uplést velikonoční pomlázku krok za krokem
VIDEO: abecedazahrady.cz/bpž
27. března 2017 | 06:00

Jak uplést velikonoční pomlázku? Chce to jen trochu cviku, ale když víte, jak na to, hravě to zvládnete. Navštívili jsme jednoho z nejvyhlášenějších pletačů pomlázek na Vysočině. František Vacek (68) z Polné umí uplést prakticky cokoli.

"Nejvhodnější doba na řezání vrbového proutí je už od konce listopadu do konce února. Teď už proutky začínají rašit a je to špatné," říká zkušeně. Čtenářům Blesku pan Vacek poradil, jak uplést pomlázku z osmi vrbových prutů.

Na pletení je nejvhodnější vrba bílá, která roste podél vodních toků a která má pružné nelámavé výhonky. Před použitím pruty na nějakou dobu namočíme. Nejdříve jeden z prutů asi metr dlouhých nožem rozpůlíme, abychom si vyrobili část na omotávání rukojeti pomlázky. Poté si připravíme osm stejně dlouhých a silných prutů.

Na konci vložíme asi palec od spodního konce omotávací část a začneme omotávat půlený prut směrem ke špičce pomlázky. Délka vznikající rukojeti by přitom neměla být větší než 12 centimetrů. Přečnívající pruty pod držadlem uřežeme.

Jak uplést velikonoční pomlázku krok za krokem • VIDEO: abecedazahrady.cz/bpž

Pomlázku pak splétáme špičkami prutů směrem k sobě. Svazek prutů rozdělíme ve vějíři na polovinu. Do každé ruky vezmeme jednu půlku prutů, tedy čtyři. Proutek, který je nejvýše nahoře u jedné strany, vložíme mezi proutky na druhou stranu a spodem ho vrátíme zpět na svou stranu, úplně však dolů. Totéž opakujeme zcela zrcadlově na druhé straně a střídáme pravidelně levou a pravou stranu vějíře prutů.

Velikonoční osení: Pravý čas ho zasadit!

Proutky držíme při splétání co nejníže a utahujeme je směrem od sebe do stran. Na konci mezi pruty zapleteme provázek, kterým pomlázku pevně svážeme. Ten pak můžeme zamaskovat pentlemi.

Pan Vacek tvrdí, že pentle u skutečné pomlázky, se kterou chodí o Velikonocích koledníci, by měly být hned za rukojetí, aby při mrskání nepadaly dolů. A spletené proutky pak také lépe při švihání dosednou tam, kam mají.

Celý postup krok za krokem i s fotonávodem naleznete v naší fotogalerii:

Podívejte se také na video, ak se pletla nejdelší pomlázka v republice, dlouhá neuvěřitelných 101 metrů:

Autor: red