Když zlobí štítná žláza | Pro ženy | Blesk.cz

Když zlobí štítná žláza

9. září 2008 | 13:48

Jste neustále podrážděná a hned se rozčílíte? Zmáhá vás únava a nedostává se vám energie a optimismu? Bylo vám čtyřicet a ještě jste nebyla u endokrinologa?

Štítná žláza je jako dirigent, který ovlivňuje chod celého lidského organismu. Když v ní něco zaskřípe, hned se to někde projeví. Mnoho lidí dlouhá léta ani netuší, že příčinou jejich zdravotních problémů, únavy a depresí by mohla být právě štítná žláza. Když se totiž něco stane s touto továrnou na hormony, ovlivní to i chování člověka. Tento orgán se nachází na přední části krku – můžete si na tomto místě nahmatat menší hrbolek. Produkuje dva druhy hormonů, které jsou pro naše tělo mimořádně důležité. Jestliže se tato "výroba" jakkoliv naruší, velmi rychle a silně se to projeví na našem těle i psychice.

Trápí víc ženy než muže
Podle statistik trpí poruchami štítné žlázy každý pátý až šestý člověk, ženy asi patnáctkrát častěji než muži. Endokrinologové varují, že počet autoimunitních onemocnění štítné žlázy s věkem narůstá. "To znamená, že organismus si tvoří protilátky proti vlastní štítné žláze. Ty ji poškozují a veškeré změny – spolu s dalšími různými příčinami – mohou vést ke zvýšenému nebo naopak sníženému vylučování jejích hormonů. Konečným důsledkem působení autoimunitních nemocí štítné žlázy je její snížená funkce. Štítná žláza pak produkuje málo hormonů a atrofuje," říká doc. MUDr. Ludmila Košťálová. Upozorňuje, že pokud se takové onemocnění v rodině vyskytuje, dá se očekávat, že postihne víc rodinných příslušníků. Taková onemocnění se bohužel čím dál častěji objevují u i dětských pacientů.

Nechte se vyšetřit
Vyšetření u odborníka je důležité, protože neurotické nebo depresivní nálady u dospělých se často označují jako psychosomatické problémy nebo jako přepracovanost. Jestliže se poruchy štítné žlázy neléčí, mohou způsobit i arytmii nebo poškození srdečního svalu. Když na sobě někdo podobné problémy zpozoruje, měl by jít ke svému praktickému lékaři, který ho pak objedná k odborníkovi. Ten potom zváží, zda problémy nesouvisejí se štítnou žlázou. Vyšetření u endokrinologa je jednoduché. Provádí se odběrem krve a ultrazvukem.

Slavní s nemocí štítné žlázy

S touto chorobou se musely poprat například zpěvačka Lucie Bílá a bývalá první dáma Dagmar Havlová. U několikanásobné České slavice tuto nemoc lékaři objevili náhodou, když si stěžovala na stupňující se únavu. Zpěvačka se kvůli tomu nakonec musela vzdát plánů na další otěhotnění.

 

S nemocnou štítnou žlázou se musela poprat i Lucka Bílá.
S nemocnou štítnou žlázou se musela poprat i Lucka Bílá.
Autor: archiv Blesku

Podobné trápení měla i manželka našeho exprezidenta Dagmar Havlová. Nemoc u ní vyvolala srdeční problémy. Manželka bývalého českého prezidenta působila unaveně a ve společnosti se téměř neobjevovala. Dnes se s úspěchem vrátila ke své původní profesi - ke hraní.

Dagmar Havlová se s úspěchem vrátila k hraní.
Dagmar Havlová se s úspěchem vrátila k hraní.
Autor: archiv Blesku

OTESTUJTE SE

* Máte zvýšenou činnost štítné žlázy?

(Odpovídejte ANO nebo NE.)

1. Cítíte se často slabá?
2. Míváte pocit bušení srdce?
3. Cítíte se často podrážděná a nervózní?
4. Padají vám vlasy?
5. Potíte se nadměrně?
6. Hubnete, i když jíte dostatečně?
7. Trpíte pocity hladu?
8. Trpíte nespavostí?
9. Máte vystouplé oči?
10. Máte vlhké ruce?

Výsledek:

Za každé ANO si připočítejte jeden bod.

0 až 3 body:
Vaše problémy nelze hodnotit jednoznačně, ale není vyloučené, že byste mohla trpět začínající zvýšenou činností štítné žlázy. Jestliže budou vaše zdravotní problémy dlouhodobé nebo se budou dokonce zhoršovat, poraďte se s lékařem.

4 až 6 bodů:
Je velmi pravděpodobné, že už trpíte zvýšenou činností štítné žlázy se všemi důsledky.

7 až 10 bodů:
Jste typickým případem zvýšené činnosti štítné žlázy. Měla byste se ihned nechat vyšetřit a začít s léčbou.

* Máte sníženou funkci štítné žlázy?

(Odpovídejte ANO nebo NE.)

1. Míváte pocit, že se pohybujete ve světě, kde se všechno zpomaluje?
2. Cítíte se stále unavená a slabá?
3. Míváte pocit ztuhlých svalů a neohebných kloubů?
4. Je vám často zima?
5. Trpíte často zácpou?
6. Míváte svalové křeče – v lýtkách nebo někde jinde?
7. Přibíráte, i když jíte málo?
8. Máte neobvykle suchou pokožku a vlasy?
9. Máte poslední dobou slabší, tenčí vlasy?
10. Máte problémy se soustředěním?
11. Slyšíte dobře?
12. Máte hlubší hlas? Chraptíte často, i když nemáte bolesti v krku?
13. Máte silnou nebo dlouhotrvající menstruaci?

Výsledek:

0 až 3 body:
Snížená činnost štítné žlázy je ve vašem případě málo pravděpodobná.

4 až 10 bodů:
Úplně zdravá nejste. Mnoho z vašich problémů poukazuje na poruchy štítné žlázy. Měla byste uvažovat o návštěvě lékaře.

11 a víc bodů:
Odborné lékařské vyšetření už nesmíte odkládat. Vaše tělo vás varuje. Je velmi pravděpodobné, že trpíte sníženou funkcí štítné žlázy.

Autor: Eva Hrdinová, len
Související články